Porty, logistyka

Port Maasvlakte 2 w Rotterdamie został wczoraj, 22 maja, oficjalnie otwarty przez ministra infrastruktury i środowiska w Holandii - Melanie Schultz van Haegen.

Pani Minister powiedziała - Dziś otwieramy drogę dla międzynarodowego transportu i handlu. To typowe dla Holendrów. Tak stajemy się wielcy. Z portem Maasvlakte 2 z hukiem otwieramy drzwi dla statków najnowszej generacji. Oferujemy miejsce dla nowych terminali. Port powiększył się o 20% a pojemność kontenerowa podwoiła się. Powstaną tysiące miejsc pracy. - Tak hucznym wystąpieniem minister powitała zgromadzonych. Co ciekawe, całość projektu zmieściła się w budżecie, właściwie na sam koniec oszczędzono niemalże 150 milionów euro. Port od otwarcia całość Maasvlakte 2 jest dostępna drogą lądową, kolejową i oczywiście morską. W porcie już zaplanowane są budowy dwóch terminali kontenerowych - RWG i APMT. Będą one gotowe do końca przyszłego roku. Planuje się także budowę zaawansowanego parku technologicznego, w którym swoje miejsce mogłyby znaleźć firmy z branży chemicznej. Władze portowe chcą zapewnić inwestrom jak najlepszą infrastrukturę, tak by firmy chcące rozpocząć pracę w nowym porcie mogły zaczynać jak najszybciej. Kanał portowy Yangtzekanaal ma szerokość 600 metrów, co ma zapewnić największym statkom świata możliwość mijania się nawet jeżeli na tej samej wysokości będzie cumowała jeszcze jedna jednostka. Ponadto cały port zaprojektowano w ten sposób by dominujące w tematym rejonie wiatry w jak najmniejszym stopniu wpływały na statki operujące w porcie. Więcej informacji o tym jak port był budowany oraz jakie zastosowano w nim rozwiązania techniczne, dostępne jest pod tym adresem.

Źródło: Port of Rotterdam

Komentarze   

+1 Szkoda
że Polska to nie Holandia :-(
24 maj 2013 : 22:34 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 dokładnie
oni wiedzą co robić z morzem i jak na nim zarabiać. Ale co się dziwić, Holendrzy, w przeciwieństwie do nas to morski naród. Mają głowy na karku i potrafią działać razem w swoim dobrze pojętym wspólnym interesie. Czego i nam wszystkim życzę.
25 maj 2013 : 08:17 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1