Porty, logistyka

Jeszcze w tym roku Urząd Miasta w Ustce rozpocznie remont części nabrzeży w zachodniej części usteckiego portu morskiego. Miasto wyda na ten cel ponad 3,6 mln zł. Planowane jest odnowienie nabrzeża Władysławowskiego oraz Basenu Węglowego. Ruszyła również modernizacja ulicy Westerplatte, która prowadzi do portu.

W 2011 roku Ustka otrzymała z Funduszu Rybackiego 6,8 mln zł na modernizację i przebudowę 230-metrowego odcinka drogi krajowej nr 21 prowadzącego do portu morskiego. Jednak dzięki procedurze przetargowej, miasto za przebudowę ulicy zapłaci tylko 3 mln zł. Pozostałe 3,8 mln zł, dzięki zgodzie Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, przekazane zostanie na remont nabrzeży portowych.

- Za 3 mln zł przebudowany zostanie 230-metrowy odcinek drogi krajowej 21 w ciągu ulicy Westerplatte - wyjaśnia Marek Kurowski, naczelnik wydziału Infrastruktury Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Ustce - Pozostałe 3,6 mln zł wydamy na modernizację nabrzeży w porcie oraz remont basenu węglowego, gdzie obecnie cumują kutry. Będziemy chcieli również poprowadzić tam sieć kanalizacyjną.

W ramach projektu przebudowy ulicy Westerplatte zostaną wykonane: nowa nawierzchnia z betonu asfaltowego i chodniki z polbruku, budowa nowego oświetlenia, kanalizacji deszczowej, kanalizacji sanitarnej i wodociągowej, oznakowanie poziome i pionowe. Inwestycja jest pierwszym etapem mającym na celu podłączenie do portu zachodniego w Ustce kanalizacji sanitarnej i wodociągowej.

- Realizacja inwestycji przyczyni się do zniwelowania pogarszającego się stanu dróg dojazdowych do zakładów produkcyjnych i usługowych znajdujących się w porcie oraz zaplecza rybackiego, a także poprawi bezpieczeństwo pieszych - mówi Jarosław Teodorowicz, naczelnik wydziału rozwoju lokalnego i integracji europejskiej usteckiego ratusza.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nową jezdnią do zachodniej części portu pojedziemy w 2014 roku. Również w 2014 roku powinna zakończyć się modernizacja części nabrzeży w zachodniej części portu morskiego. Natomiast w czerwcu tego roku, do użytku zostanie przekazane wschodnie nabrzeże usteckiego portu, remontowane właśnie przez Urząd Morski w Słupsku. Ta inwestycja kosztowała 11 mln zł.

Tekst i fot. Hubert Bierndgarski

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter