Porty, logistyka

Pomorski Urząd Wojewódzki oraz Morski Oddział Straży Granicznej zamontowały w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym zestaw bramek radiometrycznych, które zostają uruchomione z dniem dzisiejszym.

To kolejna, po zainstalowaniu w ubiegłym roku najnowocześniejszego skanera do prześwietlania kontenerów, inwestycja zwiększająca bezpieczeństwo ładunków skonteneryzowanych przechodzących przez Bałtycki Terminal Kontenerowy.

Bramki służą wykrywaniu materiałów emitujących promieniowanie gamma-neutronowe w kontenerach przeładowywanych w terminalu. Podobne instalacje są od niedawna standardowym wyposażeniem polskich przejść granicznych. Instalacja bramek uzupełni już istniejące systemy bezpieczeństwa, obejmujące mobilne i stałe skanery do prześwietlania kontenerów, wagi samochodowe, system ewidencji ludzi przebywających na terenie BCT oraz system telewizji przemysłowej i funkcjonariuszy ochrony.

- W związku z tym, że export i import polskich przedsiębiorców stanowi gro ładunków przeładowywanych w BCT, kwestie bezpieczeństwa traktujemy priorytetowo - mówi Edward Bratnikow, kierownik Działu Bezpieczeństwa w BCT. - Naszą ambicją jest zapewnienie systemów bezpieczeństwa, które będą mogły konkurować z najlepszymi rozwiązaniami na świecie.

W ramach prac instalacyjnych, zamontowane zostały 4 bramki radiometryczne na bramie głównej BCT do monitorowania pojazdów z kontenerami oraz jedna na bramie kolejowej, przeznaczona do kontroli kontenerów przewożonych  na wagonach. Przetarg objął również zainstalowanie 2 stanowisk kontroli.

Wykonawca zamówienia został wyłoniony w wyniku przetargu zorganizowanego przez Pomorski Urząd Wojewódzki i Morski Oddział Straży Granicznej w ramach modernizacji polskich przejść granicznych. Zwycięzcą została firma „Relpol” z Żar.

„Relpol” to jeden z największych w Polsce producentów przekaźników wykorzystywanych w elektronice użytkowej, przemyśle, energetyce czy telekomunikacji. Firma posiada duże doświadczenie w montażu podobnych systemów, w ramach przygotowań do Euro 2012 zainstalowała bramki radiometryczne m.in. w portach lotniczych w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Rzeszowie.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter