Porty, logistyka

We wtorek, 4 grudnia, odbyła się konferencja prasowa, związana z promocją realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie, projektu "Porty Zalewu Szczecińskiego - poprawa jakości infrastruktury szansą na rozwój". Swoją obecnością uświetnili ją m.in. Andrzej Jakubowski, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego, Bogdan Jaroszewicz, zastępca prezydenta Szczecina, Beata Kiryluk, starosta kamieński oraz Andrzej Wyganowski, wójt Stepnicy.

O projekcie opowiadali zaproszonym gościom: Andrzej Borowiec, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, Piotr Jesion, naczelnik Wydziału Oznakowania Nawigacyjnego UMS, Tomasz Zawadzki, przedstawiciel inżyniera kontraktu, firmy Grontmij Polska Sp. z o. o. oraz Michał Radliński, przedstawiciel wykonawcy, firmy Energopol-Szczecin S.A. Po konferencji można było zwiedzić jedną z dwóch nowych, kupionych w ramach projektu, jednostek urzędu - łódź inspekcyjno-kontrolną, Magdę.

Czytaj więcej: Nowe łódki dla urzędu. Na początek Magda

Projekt "Porty Zalewu Szczecińskiego - poprawa jakości infrastruktury szansą na rozwój" jest realizowany przez Urząd Morski w Szczecinie w ramach "Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013", oś priorytetowa 2 „Rozwój infrastruktury transportowej i energetycznej”, działanie 2.1 „Zintegrowany system transportowy województwa”, poddziałanie 2.1.5 „Wzmocnienie portów morskich i rzecznych".

Przedsięwzięcie obejmuje przygotowanie dokumentacji technicznej oraz realizację zadań związanych z poprawą stanu infrastruktury na torach wodnych i w portach położonych wokół Zalewów Szczecińskiego i Kamieńskiego, a jego koszt to niemal 50 milionów złotych, z czego dofinansowanie unijne wyniesie prawie 22 miliony złotych. W ramach projektu przebudowane zostaną baseny portowe oraz wejścia do portów w Trzebieży, Wolinie, Lubinie, Kamieniu Pomorskim i Bazie Oznakowania Nawigacyjnego w Szczecinie. Zmodernizowane zostanie pływające oznakowanie nawigacyjne przy wykorzystaniu nowych rozwiązań technicznych i materiałów przyjaznych środowisku oraz wykonane zostaną prace pogłębiarskie na podejściowych torach wodnych do portów lokalnych: Trzebież, Nowe Warpno, Stepnica, Lubin, Kamień Pomorski, Dziwnów (od strony Zalewu Kamieńskiego), Wolin (od strony Zalewu Szczecińskiego).

W ramach projektu kupione zostaną także dwie szybkie jednostki inspekcyjne przeznaczone do kontroli i monitorowania wód, w celu poprawy stanu bezpieczeństwa żeglugi na wodach administrowanych przez Urząd Morski w Szczecinie, a w szczególności do przeprowadzania inspekcji na wodzie, kontroli i monitorowania basenów portowych, torów podejściowych, koordynacji akcji przeciwrozlewowych, ratowniczych, itp.

Zmodernizowane zostanie również nabrzeże Bazy Oznakowania Nawigacyjnego w Szczecinie, które stanowi zaplecze techniczne funkcjonowania administracji morskiej, a także budynki kapitanatu portu w Trzebieży oraz bosmanatów portów w Kamieniu Pomorskim i Wolinie, które wchodzą w skład infrastruktury zapewniającej dostęp do portów.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0211 4.1023
EUR 4.2758 4.3622
CHF 4.4105 4.4997
GBP 4.9503 5.0503

Newsletter