Porty, logistyka

Portal Rynekinfrastruktury.pl informuje, że po niemal 125 latach wolny port w Hamburgu przechodzi na przełomie 2012/2013 roku do historii: Port w Hamburgu stanie się portem celnym. Z procesem tym powiązane są zmiany w realizacji przewozów towarowych spoza wspólnoty. Władze portu wydały ulotkę informacyjną dla kierowców i dysponentów „Od wolnego portu do celnego portu”, aby w początkowym okresie ułatwić przestawienie się na nowe procesy i postępowania celne.

Wobec zmieniającej się międzynarodowej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa, światowa organizacja celna oraz Unia Europejska ustaliły nowe warunki ramowe dotyczące kontroli transgranicznego ruchu towarowego. Procedury zgłoszenia celnego będą w przyszłości zrównane we wszystkich portach UE, z pominięciem ich statusu prawnocelnego.

Dzięki przestawieniu na głównie elektroniczną odprawę celną, ogrodzenia i granice staną się zbyteczne. Odpadną podwójne obciążenia kosztowe wynikające z biurokratycznych wymogów dotyczasowych dwóch systemów celnych w porcie, a ruch drogowy zostanie przyspieszony.

Już od grudnia 2012 r. przedsiębiorstwa znajdujące się w obecnej strefie wolnego portu, rozciągającej się na ponad 1/5 obszaru portu, będą pracowały zgodnie z przepisami portu celnego, aby przestawić się na nowe przepisy.

Treść ulotki została przygotowana przy współpracy z głównym urzędem celnym portu Hamburg. Zawarto w niej wskazówki dotyczące uniknięcia przestojów, uzyskania informacji o statusie towarów, otwarcia lub zamknięcia procedury tranzytu, dostępności urzędników celnych i oddziałów odpraw celnych jak również informacje dotyczące okresu składowania kontenerów na terminalu. Jest ona dostępna w języku niemieckim, angielskim, polskim i czeskim na bramkach czterech terminali kontenerowych w Hamburgu, jak również w urzędach celnych na granicach wolnego portu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter