Porty, logistyka

Bałtycki Terminal Kontenerowy (BCT) w Gdyni rozpoczął obsługę nowego połączenia kolejowego na trasie Gdynia - Warszawa, które uruchomiło dwóch operatorów kolejowych: ATC Rail i Cargosped.

Mazovia Ekspress jest pierwszym regularnym połączeniem gdyńskiego portu ze stolicą i Mazowszem, na terenie którego znajduje się wiele firm zajmujących się eksportem i importem.

- Nasi klienci od dawna poszukiwali intermodalnego rozwiązania łączącego stolicę z portami polskimi, które zapewniałoby wysoką częstotliwość, szybki tranzyt, konkurencyjne ceny i szeroką dostępność dla wszystkich zainteresowanych - powiedział Piotr Frąckowiak, Intermodal Manager w BCT.

Nowe pociągi będą kursowały z BCT Gdynia do Warszawy dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i czwartki.

Współpracując z 16 operatorami intermodalnymi, terminal ten ma dotychczas regularne połączenia z: Gliwicami, Kutnem, Radomskiem, Sławkowem i Gądkami pod Poznaniem. Ponadto realizuje około 15 mniej regularnych połączeń z innymi miastami w Polsce, m.in. z Lublinem, Łodzią i Olsztynem.

BCT ma w Polsce najwyższy udział w transporcie ładunków w kontenerach koleją – ok. 40 proc. Terminal realizuje tym samym projekty rozwoju, które umożliwią wprowadzenie w życie założeń Białej Księgi UE zakładającej, że do 2030 r. 35 proc. drogowego transportu towarów należy przenieść na alternatywne środki transportu, takie jak statki i kolej, podkreśla zarząd.

Piotr Stefaniak

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter