Porty, logistyka

PERN Przyjaźń jeszcze w tym roku chce podpisać umowę z generalnym wykonawcą terminalu naftowego w Gdańsku. Trwa ustalanie warunków kontraktu.

We wrześniu spółka wybrała do negocjacji pięć konsorcjów spośród 11, które zgłosiły się w pierwszym etapie postępowania przetargowego. Zwycięska firma będzie odpowiedzialna za projektowanie i budowę terminalu.

- Jesteśmy w trakcie spotkań z przedstawicielami konsorcjów, podczas których negocjujemy warunki i szczegóły kontraktu. Mamy nadzieję, że umowę z generalnym wykonawcą inwestycji uda nam się podpisać w czwartym kwartale 2012 r. - mówi Roman Góralski, rzecznik prasowy PERN Przyjaźń.

Spółka odmawia podania wartości inwestycji tłumacząc się trwającą jeszcze procedurą przetargową. Wcześniej informowała, że będzie to 750 mln zł.

- Co do sposobu finansowania prowadzimy już rozmowy na ten temat z instytucjami finansowymi. Bez wątpienia zaangażujemy w ten projekt część własnych środków, pozostałe będą pochodziły ze źródeł zewnętrznych. Jednak czy będzie to kredyt, czy jakaś inna formuła - określimy w przyszłym roku. PERN jest mocnym przedsiębiorstwem, o stabilnych i wysokich przychodach. Bezpieczeństwo dla przyszłego pożyczkodawcy jest więc bardzo duże - twierdzi Roman Góralski.

PERN zakłada, że terminal powinien rozpocząć działalność operacyjną w połowie 2015 r.

- Na tym etapie powstaną zbiorniki wraz z całą infrastrukturą o pojemności około 700 tys. m. sześc. Ambicje mamy jednak większe i jeśli przychody z działalności terminalu będą satysfakcjonujące, w drugim etapie rozbudujemy go, ale już na terenach Siarkopolu Gdańsk - mówi Roman Góralski.

Nowy terminal naftowy w Gdańsku z dużymi powierzchniami magazynowymi i możliwościami operacyjnymi ma być istotnym elementem infrastruktury paliwowej, zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne Polsce w przypadku zmiany kierunków dostaw ropy naftowej i paliw. Będzie to typowy hub morski, którego główne zadanie - jeśli chodzi o produkty finalne - ma polegać na usłudze kumulowania i blendowania; a potem przeładunku na statki i wysyłki do zagranicznych kontrahentów.

PERN Przyjaźń zajmuję się przesyłem ropy naftowej i produktów naftowych oraz magazynowaniem ropy.

Anna Bytniewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter