Porty, logistyka

Obawa o utratę pracy była powodem wtorkowego protestu w szczecińskim porcie. Cztery związki zawodowe zorganizowały pikietę przed siedzibą spółki DB Port Szczecin. Odczytano petycję do jej prezesa, Manfreda Michela i złożono ją w sekretariacie. Związkowcy podkreślali, że chcą dialogu, ale nie wykluczają zaostrzenia działań.

„Żądamy wycofania wypowiedzeń”, „Chcemy pracy”, „Chcemy porozumienia, a nie walki” – to niektóre z haseł na transparentach, jakie trzymali protestujący. Pikietę przygotowały: działające przy DB Port Szczecin Wolny Związek Zawodowy Pracowników Gospodarki Morskiej, NSZZ Portowców i Solidarność 80, a także Międzyzakładowa Organizacja Związkowa Solidarności przy Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Związkowcy poinformowali, że wypowiedzenia przygotowano dla 18 pracowników DB Port Szczecin, m.in. sprzątaczek, magazynierów i robotników składowych. Dziewięciu z nich je odebrało. Spółka zatrudnia ponad 300 osób. Według protestujących, zwolnienia nie są uzasadnione.

– Nie jest to wina pracownika, który robi, co mu każą – mówił Andrzej Stańczyk, przewodniczący WZZPGM przy DB Port Szczecin. – Wina jest w zarządzaniu, marketingu. Wszystkie cztery związki działające w DB Port Szczecin napisały petycję do prezesa.

W piśmie związkowcy podkreślili, że nie zgadzają się na zwalnianie pracowników. Domagają się działań naprawczych i wypracowania planu strategicznego powstrzymującego dalsze pogarszanie się sytuacji ekonomicznej firmy. Ich zdaniem, zwolnienia są ostatnim punktem w takim programie. W petycji zaapelowano o wspólne poszukiwanie alternatywnych rozwiązań, a początkiem powinna być deklaracja zarządu DB Port Szczecin, że możliwe jest wycofanie wypowiedzeń.

Prezes spółki był wczoraj nieobecny. Petycję złożono w jego sekretariacie. Obecny na pikiecie Mieczysław Jurek, przewodniczący Solidarności Pomorza Zachodniego, powiedział, że z województwa wyprowadza się część zakładów pracy, ich wydziały.

– U was się zaczyna ten proces, a jak się zakończy, nie wiadomo – mówił do protestujących. – Nam nie wolno milczeć. Dlaczego wojewoda i marszałek się nie wypowiadają i nic nie robią w sytuacji likwidacji kolejnych miejsc pracy?

Przewodniczący Solidarności nawiązał do strajku w porcie sprzed 24 lat.

– Jesteśmy w miejscu, gdzie w 1988 roku na nowo ożyły nadzieje Polaków – przypomniał. – Walką doprowadziliśmy do demokracji, a Polacy boją się manifestować. Żyją dzisiaj w coraz większym ubóstwie. Wzywam polityków: obudźcie się z letargu, reprezentujcie naród, a nie własną partię.

Wśród pikietujących byli także przedstawiciele organizacji zakładowych z Bulk Cargo i Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”.

– Widzę napis „Nie niszczcie gospodarki morskiej w Szczecinie i Świnoujściu”. W świetle proponowanej konsolidacji stoczni remontowych, co dalej będzie w tych podmiotach? – pytał Wojciech Osman, szef Solidarności 80 w regionie i zapowiedział, że kolejne działania strony społecznej będą o wiele boleśniejsze.

0 chcieliście "demokracji" ?
to macie ... złodziejska banda "nocnej zmiany" ... salon michnikowo-lewacki ... wysprzedane wszystko a jak zapytacie premiera to odpowie że rząd nie może nic zrobić bo jest wolność gospodarcza i każde przedsiębiorstwo samo się gospodaruje. Każdy głos w obronie narodowego majątku, honoru i polskości nazywany jest oszołomstwem, homofobią i antysemityzmem hahahaha. DB jest wystawione na sprzedaz więc robią oszczedności na wszystkim bo reputacja i jakość pracy nie jest im do niczego potrzebna skoro cały terminal będzie i tak i tak sprzedany.
12 wrzesień 2012 : 08:13 Guest | Zgłoś
0 odp.
nie dało się już więcej nawrzucać do jednego tekstu? Co ma do tego honor i polskość? Czyli jak rozumiem ma być wszystko państwowe, tam nie trzeba będzie dbać o rentowność czy rachunek ekonomiczny i do pracy też niekoniecznie trzeba będzie przychodzić a o straty z produkcji nikt się nie będzie martwił.
12 wrzesień 2012 : 15:35 Guest | Zgłoś
+3 za pozno
prywatyzaja po polsku to najwieksze zlodziejstwo
w historii Polski.
Ci ktorzy prywatyzowali to dzisiaj milionerzy.
Sprzedawali tylko te firmy panstwowe ktore mialy
wielkie zyski czyli telekomunikacja , banki i inne.
Zlodzieje zwani w Polsce politykami brali do
kieszeni wielkie prowizje.
Dzisiejsze protesty to musztarda po obiedzie.
III RP to panstwo dla zlodzeji
12 wrzesień 2012 : 18:19 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9517 4.0315
EUR 4.2733 4.3597
CHF 4.3648 4.453
GBP 4.9875 5.0883

Newsletter