Porty, logistyka

W październiku na szczecińskiej Akademii Morskiej rozpocznie się trzecia edycja studiów podyplomowych w zakresie transportu LNG i eksploatacji terminali. Najlepsi absolwenci mają w przyszłości szansę na znalezienie pracy w budowanym obecnie terminalu LNG w Świnoujściu - rekrutacja ruszy w przyszłym roku.

Projekt Europejskiego Centrum Szkoleniowego LNG ruszył w marcu 2011 roku, z inicjatywy podmiotów zaangażowanych w budowę terminalu w Świnoujściu. Ma on dostarczać spółce Polskie LNG wykwalifikowanych fachowców do pracy przy rozładunku statków z LNG.

- Na bieżąco śledzimy wyniki osiągane przez osoby biorące udział w tym programie i najlepsi mają szansę na zatrudnienie w terminalu w chwili jego uruchomienia - mówi portalowi wnp.pl prezes Polskiego LNG Rafał Wardziński. Nie oznacza to jednak, że będą oni faworyzowani w rekrutacji. - Zależy nam przede wszystkim na jak najlepszych kompetencjach przyszłych pracowników. Będziemy wybierać tylko najlepszych, gdyż praca w takim miejscu nie dopuszcza możliwości popełniania żadnych błędów - podkreśla Wardziński.

Póki co spółka nie wie jeszcze, ilu pracowników zatrudni do obsługi terminalu. - Opracowujemy w tej chwili plan rekrutacji w oparciu o wizyty studyjne w innych tego typu obiektach w Europie i na świecie. Podpatrujemy różne rozwiązania w tym zakresie i postaramy się wybrać model zarządzania najlepiej dostosowany do naszych potrzeb. Taki, który zapewni z jednej strony pełne bezpieczeństwo i sprawną obsługę, a z drugiej nie będzie nadmiernie obciążał nas finansowo - mówi Wardziński.

Rekrutacja ma ruszyć w przyszłym roku. - Chcemy przed uruchomieniem terminalu móc przeszkolić pracowników w innych tego typu obiektach. Mamy bowiem świadomość, że nawet najlepsza wiedza teoretyczna i najnowocześniejsze symulatory nie zastąpią praktycznego doświadczenia zdobytego w rzeczywistym świecie - dodaje prezes Polskiego LNG.

Europejskie Centrum Szkoleniowe LNG to wspólne przedsięwzięcie spółki Polskie LNG, Akademii Morskiej w Szczecinie i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jest pierwszym w naszej części kontynentu i jednym z najnowocześniejszych tego typu miejsc na świecie. Do kształcenia wykorzystuje najnowocześniejsze symulatory wiernie odwzorowujące warunki pracy gazoportu.

Na 19 gazoportów działających w Europie, jest zaledwie kilka ośrodków kształcących specjalistów w tej branży. Specjaliści w tym zakresie szkolą się obecnie głównie w Azji i Stanach Zjednoczonych.

Niezależnie od szkolenia wysokokwalifikowanych specjalistów z zakresu transportu LNG i eksploatacji terminali Akademia Morska w Szczecinie zamierza szkolić na specjalistycznych kursach zawodowych całą załogę terminalu LNG oraz pracowników instytucji wspomagających (port, holowniki, cumownicy, Urząd Morski).

Marcin Szczepański

0 Ciekawe...
A ciekawe skad w Akademii Morskiej w Szczecinie nagle tylu wysokokwalifikowanych specjalitow LNG ze beda szkolic innych. Pewnie wiekszosc z nich nie widziala statku LNG na oczy. Teoretycy...
22 sierpień 2012 : 03:49 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9877 4.0683
EUR 4.2675 4.3537
CHF 4.3848 4.4734
GBP 4.9599 5.0601

Newsletter