Porty, logistyka

- Mogę powiedzieć, że dzięki nowej marinie jesteśmy świadkami odbudowy Kamienia Pomorskiego - cieszył się w sobotę burmistrz Bronisław Karpiński. Goście którzy przyszli na otwarcie byli podobnego zdania. - Jesteśmy dumni, że taki port jest właśnie u nas - mówili.

Już teraz można powiedzieć, że marina, która kosztowała prawie 20,5 miliona złotych jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce. W sobotę odbyło się jej uroczyste otwarcie. Mimo to zacumowanych już było ponad sto jachtów. A minęły dopiero dwa tygodnie od udostępnienia jej żeglarzom.

- Śmiało mogę powiedzieć, że dzięki tej inwestycji jesteśmy świadkami odbudowy Kamienia Pomorskiego - mówił szczęśliwy burmistrz Bronisław Karpiński. - Świadczy o tym zainteresowanie żeglarzy. Wciąż podpisywane są kolejne umowy, zawierane zarówno z Polakami, jak i Niemcami, czy Szwedami. Krystalizuje się już kolejny projekt. Chcemy reklamować się na największych żeglarskich imprezach świata. Jest niewiele miast, gdzie żeglarze wpływają do centrum. W tym również z nimi wygrywamy. Przyniesie nam to mnóstwo korzyści. Dodatkowa infrastruktura zawsze służy mieszkańcom.

Uroczystość otwarcia przygotowano z wielką pompą. Była orkiestra dęta złożona z młodzieży, na scenie wystąpiły zespoły Axee, oraz Zejman i Garkumpel. O 21.30 zaśpiewała gwiazda wieczoru, Maciej Maleńczuk z zespołem Psychodancing.

- Pływam od lat i jestem w szoku, że Kamień zbudował tak przepiękną marinę - powiedział nam Krzysztof Dąbrowski, który swoją łodzią Triche przypłynął z Gryfina. - Takie miejsca mają rację bytu. Pływa coraz więcej osób, nie ma gdzie trzymać jachtów. Dodatkowo w Kamieniu zorganizowali Puchar Świata Polisch Match Tour. Cieszy to, że miasta zaczynają stawiać na żeglarstwo. Powinno się w taki sposób wykorzystywać ich potencjał.

Prezes mariny Edyta Matelska zapewniła nas, że to nie koniec inwestycji. Obiekt, by był nowoczesny musi być cały czas doposażany.

- Jednym z elementów dodatkowego wyposażenia jest monitoring, który zamontowaliśmy w nowej części mariny. W starej części przystani będzie w przyszłym roku. Dodatkowo już niedługo na pomostach pojawi się dostęp do bezprzewodowego Internetu, tak bardzo potrzebny teraz żaglarzom - powiedziała.

Przypomnijmy że marina ma przygotowanych 240 miejsc postojowych. W ramach inwestycji powstały m.in. również: dwa nowe budynki zaplecza klubowego i socjalnego portu o powierzchni ponad 800 metrów kwadratowych. Żeglarze mają bezpośredni dostęp do wody i prądu na pomostach cumowniczych. Utworzono również specjalne miejsce do zrzutu nieczystości oraz plac do wodowania łodzi. Przy obiekcie powstały też nowe drogi, chodniki, a na kładce prowadzącej na Półwysep Żółciński wymieniono drewnianą nawierzchnię.

Andrzej Kus

Źródło: Głos Szczeciński

1 1 1 1

Newsletter