Porty, logistyka

Do końca listopada przyszłego roku powstanie tu port jachtowy dla 60 jednostek, nieopodal mostu zwodzonego. Będzie też przystań sezonowa, przy bulwarze Wybrzeże Kościuszkowskie, która jednorazowo przyjmie 40 łodzi. - Projekty portu jachtowego już powstają - zapewnia Grzegorz Jóźwiak, burmistrz Dziwnowa. - Do końca września zamierzamy pozyskać pozwolenia na budowę. Potem czekają nas przetargi na wykonawcę i bierzemy się do roboty. Pracę powinniśmy rozpocząć jeszcze w tym roku.

Burmistrz podkreśla, że inwestycja będzie prowadzona w ramach projektu "Zachodniopomorski Szlak Żeglarski - sieć portów turystycznych Pomorza Zachodniego". - Koszt budowy mariny i przystani wniesie około 10 mln zł - szacuje Grzegorz Jóźwiak. - Konkretną kwotę poznamy dopiero po rozstrzygnięciu przetargów. Z funduszy zewnętrznych otrzymamy 60 procent dofinansowania.

Port dla większych jachtów

W porcie jachtowym zaplanowano 60 miejsc postojowych dla jachtów o długości od 6 do 8 m. Żeglarze będą mieli do dyspozycji 320 metrów nowego nabrzeża. Basen jachtowy będzie miał 3,5 m głębokości. Pomosty pływające o szerokości prawie metra będą w sumie mieć 400 m długości. Do pomostów doprowadzona będzie woda i prąd.

Ustawione zostaną polery cumownicze, będą zainstalowane drabinki wyjściowe, odbojnice drewniane. Projekt przewiduje też budowę obiektu z toaletami, prysznicami, budynku klubowego z salą konferencyjno-wystawienniczą, z pomieszczeniami gospodarczymi, biurowymi.

Przystań w centrum miasta

W ramach budowy przystani sezonowej na bulwarze Wybrzeża Kościuszkowskiego powstanie między innymi budynek socjalny o powierzchni prawie 100 m kw. z toaletami, prysznicami oraz pomieszczeniem biurowo-usługowym. Zostanie utwardzony plac i powstanie też zadaszona wiata, w której po sezonie będzie można przechowywać pomosty pływające - będą bowiem demontowane. Projekt przewiduje też 4 postumenty zasilające jachty w prąd i wodę.

Przy zmodernizowanym nabrzeżu zmontowanych zostanie 20 pomostów pływających. - Dzięki temu zwiększymy przy bulwarze dwukrotnie liczbę sezonowych miejsc postojowych z 20 do 40 - podkreśla burmistrz. - To automatycznie zwiększy atrakcyjność przystani, gdzie będzie można skorzystać z prądu, wody oraz toalet z prysznicami.

W ramach kompleksowej inwestycji powstanie łącznie 100 miejsc postojowych, w tym 40 sezonowych, z pełnym zapleczem dla żeglarzy. Ich lokalizacja nie jest przypadkowa. Port jachtowy Dziwnów znajduje się przed mostem, gdzie ma bezpośredni kontakt z Morzem Bałtyckim, bez konieczności podnoszenia mostu zwodzonego. Z kolei sezonowa przystań jest za mostem. Przeznaczona będzie przede wszystkim dla jednostek małych, sportowych żeglujących głównie po wodach śródlądowych i morskich wewnętrznych. Takie właśnie w centrum miejscowości znajdą miejsca postojowe.

* * *

Zachodniopomorski Szlak Żeglarski

Jednym z głównych twórców koncepcji Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego jest Zbigniew Jagniątkowski ze Stowarzyszenia Pomost. Szlak obejmuje 28 portów i przystani nad Odrą, Zalewem Szczecińskim i na wybrzeżu Bałtyku. Część z nich zostanie zbudowana lub zmodernizowana dzięki funduszom pozyskanym z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Budowa pozostałych portów i przystani, m.in. w Świnoujściu i Lubczynie jest możliwa dzięki pieniądzom z Regionalnego Programu operacyjnego oraz innych funduszy unijnych (m.in. Interreg 4a). Udało się pozyskać 53 mln zł na modernizację 11 marin z 28, które tworzą żeglarski szlak.
Oprócz mariny w Dziwnowie w ramach projektu zostaną zmodernizowane przystanie w Szczecinie: mariny Pogoń, Gocław i Akademicki Port Turystyczny szczecińskiego AZS. Zmodernizowane zostaną też mariny w Trzebieży (Centralny Ośrodek Żeglarski), zupełnie zniszczona marina w Wapnicy k. Lubina, porty turystyczne w Wolinie, Kamieniu Pomorskim, przystań w Niechorzu, porty jachtowe w Kołobrzegu, Mielnie i Darłowie.

Dofinansowanie będzie na poziomie 60 proc. kosztów inwestycji. Pozostałe kwoty będą pochodziły z budżetów zainteresowanych gmin.

Piotr Jasina

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter