Porty, logistyka

W dniach 22-24 maja 2012 Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wziął udział w odbywających się w Goeteborgu Targach RORO 2012. W ramach targów, poświęconych rynkowi promowemu i przewozom ładunków ro-ro, zorganizowano dwudniową konferencję.

Podczas organizowanych w trybie sesji tematycznych bloków konferencyjnych, biorący w nich udział armatorzy, przewoźnicy i portowcy z krajów nadbałtyckich oraz przedstawiciele środowisk naukowych, dyskutowali o ogólnej sytuacji na rynku przewozów ro-ro, przyszłości i kierunkach rozwoju transportu ro-ro, a także pojawiających się zagrożeniach dla tej branży.

Podczas konferencjiZarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA zaprezentował pozycję największego i najnowocześniejszego na polskim wybrzeżu terminalu promowego w Świnoujściu, który odgrywa wiodącą rolę w obsłudze morskich połączeń promowych z Polski do Skandynawii, zarówno co do ilości zawinięć promów, jak i pod względem wielkości obsłużonego ruchu pasażerskiego i towarowego. Jest on integralną częścią korytarza transportowego łączącego Skandynawię z krajami Europy południowej, dlatego też objęty został sesją „North-South Axis”.

Na pięciu stanowiskach obsługiwane są promy pasażersko – samochodowe i samochodowo – kolejowe. Aktualnie terminal oferuje każdego dnia 5 odejść promów do Ystad i 3 do Trelleborga. Warto podkreślić, że jest to jedyny terminal promowy w Polsce, i jeden z 8 na Bałtyku, obsługujący przewozy kolejowe ładunków w relacjach do i ze Szwecji. Dzięki odpowiedniemu układowi torów, placów manewrowo – składowych, terminal może być przystosowany do przeładunku jednostek transportu intermodalnego.

W roku 2011 na terminalu promowym w Świnoujściu obsłużono: 6,2 mln ton ładunku, 283 067 samochodów ciężarowych, 194 340 samochodów osobowych, 1403 autokarów, 14 060 wagonów kolejowych oraz prawie 500 tys. pasażerów. Uczestnicy konferencji podkreślali średni wzrost obrotów na rynku przewozów ro-ro w roku 2011 na poziomie 8 proc., który odnotowany również na terminalu promowym w Świnoujściu potwierdza jego wysoką pozycję konkurencyjną.

(...)

1 1 1 1

Newsletter