Porty, logistyka

Nowy terminal do przeładunku kwasu siarkowego otwarto we wtorek w szczecińskim porcie. Wybudowano tam trzy zbiorniki oraz nowe nabrzeże przeładunkowe kwasu siarkowego. A to wszystko za 36 milionów złotych. Obiekt powstał na zlecenie spółki należącej do polskiego koncernu miedziowego - KGHM Metraco, a budowę nabrzeża sfinansował Zarząd Portu Szczecin.

- To nowy ładunek w szczecińskim porcie - mówił prezes Zarządu Portu, Jarosław Siergiej. - Cieszymy się zarówno na tego inwestora, jak i na ten rodzaj ładunku, dlatego że chcemy dywersyfikować paletę naszych usług.

KGHM Metraco chce docelowo eksportować tą drogą 300 tysięcy ton kwasu rocznie. Kwas siarkowy pochodzi z hut koncernu miedziowego. - Z rud, które mamy, uzyskujemy nie tylko miedź, ale również kwas siarkowy - tłumaczy dyrektor huty Miedzi Głogów, Roman Grzelczak. - Jest on produktem ubocznym, który powstaje przy produkcji miedzi.

Oprócz ogromnych zbiorników wybudowano także nowe nabrzeże. - Widać na nim dwa maszty - mówi Dariusz Salata z KGHM Metraco. - Są to tzw. "nalewcze ramiona morskie", przez które przeładunek trafi na statek.

Kwas siarkowy będzie dostarczany do Szczecina koleją. Obiekt jest w pełni zautomatyzowany.

Grzegorz Gibas

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter