Porty, logistyka

1 maja w Gdyni , 2 maja w Świnoujściu (MSC Lirica w Świnoujściu!), ale i Gdańsk się doczekał... Sezon zawinięć wycieczkowców otworzył 22 maja 205-metrowy Albatros, płynący z Kłajpedy do Bremerhaven. Statek - pływający pod banderą Wysp Bahama - tradycyjnie inauguruje sezon turystyczny w gdańskim porcie.

Gdańsk ma w tym roku tylko 29 potwierdzonych zawinięć pełnomorskich statków wycieczkowych. Większe jednostki będziemy podziwiać przy Nabrzeżu Westerplatte, a pozostałe zacumują w Basenie Władysława IV.

Ale bywały lata obfitsze. W rekordowym sezonie roku 2009 do Gdańska zawitało 40 wycieczkowców, przywożąc blisko 17 tysięcy turystów.

Zespół portowy Szczecin-Świnoujście gościł w ubiegłym roku jedynie trzy wycieczkowce pełnomorskie. Specyfiką tej zachodnio-pomorskiej, polskiej bramy na świat jest jednak także możliwość goszczenia jednostek żeglugi śródlądowej. Gdynia i Gdańsk mogą jedynie pozazdrościć aż 89 ubiegłorocznych wizyt statków rzecznych, które przywiodły do Szczecina niemal 10 tysięcy turystów. W sezonie letnim 2012 port ten przyjął już awizacje 84 takich statków oraz sześciu jednostek morskich.

Gdynia przygotowana jest na 72 zawinięcia. Rok 2011 był uboższy w wizyty - jedynie 56, ale i tak oznaczało to ponad 78 tysięcy gości przybyłych cruiserami.

Agencje turystyczne pamiętają o nabrzeżach gdyńskiego portu łącznie z ofertą Portu Gdańsk, bo większość wysiadających w Gdyni turystów przewożona jest spod burty autokarami do Starego Gdańska i dalej, do Malborka, czy Warszawy.

Zdjęcia: www.portgdansk.pl

 

1 1 1 1

Newsletter