Porty, logistyka

Dwa kolejne, wielkie zbiorniki zbudowane zostaną w Bazie Manipulacyjnej w Gdańsku Górkach Zachodnich, należącej do Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" SA w Płocku.

Trwa już budowa nowego stanowiska przeładunkowego w Bazie Paliw Płynnych w Porcie Północnym, której operatorem jest spółka Naftoport z Grupy Kapitałowej PERN. Jednakże największą inwestycją PERN na Pomorzu będzie Baza Magazynowo - Przeładunkowa ropy i paliw, zlokalizowana w gdańskim Porcie Północnym. Roman Góralski, rzecznik prasowy PERN, poinformował, że 13 kwietnia ogłoszono przetarg na prace projektowe. Zakończenie  inwestycji powinno nastąpić w 2015 roku.

Trwają już m.in. prace projektowe i rozmowy handlowe z potencjalnymi klientami, zainteresowanymi korzystaniem z usług bazy. Zbiorniki będą miały pojemność po 100 tys. metrów sześciennych.

Baza Manipulacyjna PERN w Gdańsku przeznaczona jest do magazynowania zapasów ropy, zapewniających bezpieczeństwo energetyczne kraju. Ma ona połączenie rurociągiem pomorskim z Bazą Surowcową w Płocku, z której tłoczy się rosyjską ropę przeznaczoną dla rafinerii gdańskiej Grupy Lotos SA i na eksport poprzez Naftoport. W 18 zbiornikach bazy o pojemności po 50 tys. m sześciennych mieści się razem 900 tys. m sześciennych ropy. Po zbudowaniu dwóch zbiorników jej łączna pojemność zwiększy się do 1,1 mln m sześciennych płynnego surowca energetycznego.

Według założeń PERN, baza w Porcie Północnym będzie miała pojemność łącznie 730 tys. m sześciennych. W jej zbiornikach ma pomieścić się łącznie 400 tys. m sześciennych surowej ropy i ponad 300 tys. m sześciennych produktów naftowych.

1 1 1 1