Porty, logistyka

Ponad 30 mln zł wyda Urząd Morski w Słupsku na modernizację i przebudowę części nabrzeży we wschodniej części Darłowa. W poniedziałek, 23 kwietnia, na pokładzie statku szkolnego m/s Franek Zubrzycki należącego do Zespołu Szkół Morskich w Darłowie, podpisano umowę z firmą Energopol ze Szczecina na wykonanie inwestycji.

To kolejny, po remoncie nabrzeży rybackich projekt, który wykonuje w Darłowie Urząd Morski. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja zostanie zakończona 30 czerwca 2013 roku.

Przebudowie poddane zostanie 1338 m nabrzeża Parkowego i Skarpowego w Darłowie. Biegnie ono wzdłuż rzeki Wieprzy, między Darłowem i Darłówkiem. Z powodu złego stanu technicznego, jest od dwóch lat wyłączone z eksploatacji.

- Planujemy budowę dwupoziomowych nabrzeży służących rybakom i żeglarzom - mówił na uroczystości podpisania umowy Adam Borodziuk, zastępca dyrektora do spraw technicznych Urzędu Morskiego w Słupsku. - Nabrzeża zostaną podniesione o 30 centymetrów, co dodatkowo zwiększy naturalną ochronę przeciwpowodziową. Będą również specjalne pomosty pływające dla mniejszych gabarytowo jednostek. Dodatkowo pojawią się nowe szafki energetyczne, oświetlenie i kanalizacja deszczowa. Po remoncie zwiększy się również głębokość przy nabrzeżach. Obecnie wynosi ona 2,8 m, a planowane jest zwiększenie głębokości toru wodnego w tym miejscu do 5 m. Będzie to idealne miejsce do cumowania jednostek rybackich i jachtów odwiedzających port morski w Darłowie.

Wykonawcy inwestycji zapewnili, że prace zostaną zakończone zgodnie z planem, w czerwcu 2013 roku.

- Moglibyśmy zakończyć inwestycję kilka miesięcy wcześniej, ale musimy zaplanować kilkumiesięczny przestój związany z ograniczeniami naturalnymi - mówi Marcin Konarzewski, dyrektor spółki i członek zarządu firmy Energopol ze Szczecina - Chodzi o czas od października do końca grudnia tego roku - czas ochrony troci wędrownej i części ptactwa. Nie możemy wtedy wykonywać żadnych prac.

Z rozwoju portu morskiego w Darłowie zadowolony jest Stanisław Gawłowski, wiceminister ochrony środowiska, który także brał udział w uroczystości.

- To już kolejna inwestycja w Darłowie. Urząd Morski w Słupsku to duży i ważny beneficjent środków unijnych. Z tego co wiem, łącznie wykorzystali już ponad 530 mln zł. Dzięki tak aktywnej pracy możemy mówić o rozwoju tego portu, co ma wpływ na lokalną społeczność, ale także na cały region, który z portu korzysta - mówił Gawłowski.

Arkadiusz Klilmowicz, burmistrz Darłowa dziękował za pomoc w rozwoju portu. Przypomniał jednocześnie, że za kilka miesięcy w darłowskim porcie ruszy kolejna inwestycja związana z budową portu rybackiego i mariny jachtowej, w której będzie mogło cumować aż 70 jednostek. Inwestycja wykonywana jest w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.

W czasie spotkania urzędnicy z Urzędu Morskiego w Słupsku mówili także o kolejnej inwestycji. Chodzi o modernizację falochronu w Darłówku. Potrzeba na to jednak ponad 200 mln zł. A kolejne 100 mln zł na modernizację falochronu w Ustce.

Tekst i zdjęcia: Hubert Bierndgarski

1 1 1 1