Porty, logistyka
Pięć pełnomorskich wycieczkowców oraz 80 rzecznych ma przypłynąć w tym roku do Szczecina. Należąca do Polskiej Żeglugi Morskiej spółka Polsteam Shipping Agency przygotowuje się do zaplanowanych na ten rok wizyt wycieczkowców, tzw. cruiserów.

Jak powiedział PAP doradca dyrektora naczelnego PŻM Krzysztof Gogol, na 2012 rok potwierdzonych jest sześć zawinięć pełnomorskich cruiserów, w tym jedno, po raz pierwszy, do Świnoujścia.

2 maja, inaugurując tegoroczny sezon, zawinie tu największy statek pasażerski, jaki kiedykolwiek wpłynął do świnoujskiegoo portu. Jednostka "MSC Lirica”, której długość wynosi ćwierć kilometra, stanie przy nabrzeżu Władysława IV lub przy terminalu promowym. Statek zabiera na pokład 1800 pasażerów oraz 700 członków załogi. Po zawinięciu jednostki ok. 1200 osób zadeklarowało chęć autobusowej wycieczki do Szczecina.

Wycieczkowcem, który jako pierwszy zamelduje się w tym roku w Szczecinie będzie blisko 200-metrowa "Amadea". Statek przypłynie 28 czerwca i będzie to już druga, po ubiegłorocznej, jego wizyta w szczecińskim porcie. Jednostka należy do niemieckiego armatora Phoenix Reisen - właściciela innego statku pasażerskiego, który zawinie do Szczecina - "Albatrosa”. Szczecin spodziewa się tej jednostki pod koniec sierpnia.

Dwukrotnie latem zawinie do szczecińskiego portu cruiser "Discovery”. Cruiser "Delphin" przypłynie do Szczecina 15 sierpnia.

"Co roku przedstawiciele spółki Polsteam Shipping Agency oraz Zarządu Portów Morskich Szczecin i Świnoujście, biorą udział w najważniejszych targach i konferencjach, związanych z cruisingiem, gdzie spotykają się z właścicielami i czarterującymi wycieczkowce. Od ubiegłego roku do wyjazdów tych przyłączyli się również przedstawiciele szczecińskiego magistratu" - powiedział Gogol.

Każdy przybywający do Szczecina cruiser witany jest przez orkiestrę. Podczas pobytu statków uruchamia się także punkty promocyjne miasta. Znajdują się one zarówno na samym nabrzeżu, jak i centrum Szczecina, gdzie zatrzymują się tzw. shuttle-busy, przewożące pasażerów wycieczkowców.

W br. do Szczecina zawiną też cruisery śródlądowe - będzie ich ponad 80. Wśród tegorocznych odwiedzin statków rzecznych, będą pojawiać się te jednostki, które bywały w Szczecinie w poprzednich latach. Nowością będzie szwajcarski cruiser "Excellence Coral”, który reprezentuje nową branżę - wycieczek rzecznych o wyższym niż zwykle poziomie luksusu. Statek ten przypłynie do Szczecina w całym sezonie 10 razy.

Szczecin znajduje się w środku trasy rzecznych cruiserów. Standardowa podróż trwa siedem dni i rozpoczyna się w Berlinie. Statek pokonuje Kanał Odra-Havela, a po odwiedzinach w Szczecinie rejs prowadzi na niemiecką część Zalewu Szczecińskiego i Zatokę Pomorską, by zwykle zakończyć się w Stralsundzie. Dłuższa o dwa dni wersja tej wycieczki przewiduje przejazd ze Stralsundu do Sasnitz, a następnie promem do Kopenhagi wraz z podróżą powrotną.

Armatorzy cruiserów rzecznych, operujących w okolicach Szczecina wiele obiecują sobie po otwarciu nowej podnośni statków w Niederfinow oraz planowanej modernizacji całego szlaku Odra-Havela, która ma się zakończyć w 2020 r. Umożliwi ona rejsy statkom do 110 m długości i szerokości ponad 11 m. Obecne jednostki przewożą do 80 pasażerów, natomiast te o zwiększonych wymiarach, będą mogły przewozić do 150 pasażerów.

Co roku na rzecznych cruiserach przypływa do Szczecina około 10 tys. osób.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter