Porty, logistyka
W poniedziałek oficjalne zakończenie pierwszego etapu przebudowy nabrzeża przy basenie Prezydenta w Gdyni. Wreszcie znikły budy i namioty z pamiątkami - ich miejsce zajęły nowoczesne pawilony.

Nowe pawilony handlowo-gastronomiczne przy gdyńskim nabrzeżu
Fot. Rafał Malko / AG

Sąsiadujące ze Skwerem Kościuszki Nabrzeże Pomorskie, przy którym cumuje ORP Błyskawica i statki białej floty (wkrótce ma tu powrócić Dar Pomorza), to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Gdyni. Tu zaglądają wszystkie wycieczki i grupy kolonijne zwiedzające miasto. Ale wizerunek wizytówki Gdyni szpeciły prowizoryczne budki, stoiska i namioty z małą gastronomią i pamiątkami, ustawione wzdłuż nabrzeża. Stały kilka metrów od wody, co dla turystów odwiedzających to miejsce oznaczało przeciskanie się w tłoku.

Prowizoryczne obiekty stanęły w 1992 r. - kiedy Gdynia po raz drugi w swojej historii organizowała zlot żaglowców The Tall Ship's Races - i tak trwały do zeszłego roku, szpecąc swoim wyglądem tę część miasta.

Od paru lat Gdynia próbowała uporządkować to miejsce, ale na przeszkodzie stały kwestie własnościowe - część gruntu przy budynku Róży Wiatrów należy do osoby prywatnej, a część do gdyńskiego portu.

- Aby ruszyć z przebudową, musieliśmy dogadać się z portem, prywatnym właścicielem części ziemi i 16 handlowcami - opowiada Jerzy Zając, dyrektor gdyńskiego magistratu.

Inwestycję przyspieszyła decyzja portu, który postanowił wyremontować Nabrzeże Pomorskie. Przebudowę rozpoczął we wrześniu ub.r. Była to doskonała okazja do uporządkowania terenu. Budki i stragany znikły, a ich właściciele założyli konsorcjum i dogadali się z miastem w sprawie budowy nowoczesnych pawilonów.

- Przebudowa konstrukcji całego nabrzeża na odcinku 625 m, jego modernizacja oraz pogłębienie basenu Prezydenta pochłoną 20 mln zł - mówi Walery Tankiewicz z Zarządu Morskiego Portu Gdynia. - Na razie wykonaliśmy połowę tych robót. Po przerwie wakacyjnej rozpoczniemy drugi etap prac, które zakończą się w maju przyszłego roku.

W poniedziałek pierwsza część portowej inwestycji zostanie oficjalnie zakończona, przy okazji zostaną też uruchomione nowe pawilony handlowo-gastronomiczne. Budowę 16 boksów (każdy kosztował ok. 250 tys. zł, łącznie mają 550 m kw. powierzchni) sfinansowali handlowcy i gastronomicy, natomiast miasto wydało 2 mln zł na publiczne toalety, ławki, chodniki, oświetlenie i zieleń. Wykonawcą robót była gdyńska firma Alumilex.

Przy okazji robót wydobyto zakopaną w ziemi pięciotonową przedwojenną kotwicę, która - po renowacji w Stoczni Remontowej Nauta - została wyeksponowana naprzeciwko okrętu Błyskawica.

- Chcemy, by Nabrzeże Pomorskie w nowej aranżacji przywitało uczestników zlotu żaglowców The Tall Ship's Races, których będziemy gościć od 2 do 5 lipca - dodaje Jerzy Zając.


Katarzyna Fryc
0 brawo
wreszcie
jednak da sie cos zrobic i kasa sie znalazla i sie oplac
30 czerwiec 2009 : 12:13 Gdynianin Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter