Porty, logistyka
Z portowego krajobrazu Gdańska znikną wkrótce charakterystyczne elementy, związane od lat z Siarkopolem Gdańsk S.A. - ogłoszono właśnie przetarg na prace rozbiórkowe wieży do granulacji siarki, magazynów do jej składowania i budynku do rafinacji minerału. Firma zwiększy w ten sposób swoje możliwości inwestorskie i zyska tereny pod nowe inwestycje w infrastrukturę.

Prace obejmą rozbiórkę, usunięcie i utylizację pięciu obiektów przemysłowych, znajdujących się na terenach Siarkopolu Gdańsk S.A. Zniknie charakterystyczna wieża granulacji siarki o wysokości 67 m, rozebrane zostaną magazyny siarki granulowanej (3480 m2 powierzchni i wys. 18 m.) i mniejszy, absorbenta (218 m2). Firma chce również usunąć ze swego terenu budynek rafinacji siarki (1089 m2 i wys. 21 m.) i wagi wagonowej o kubaturze 28 m3.
- Siarkopol Gdańsk S.A. od kwietnia 2004 roku nie przetwarza siarki na swoim terenie. Wszystkie budynki, w których niegdyś odbywała się granulacja siarki i gdzie ją przechowywano są od tego czasu nieużywane. Siarka, która obecnie trafia do nas z kopalni jest już produktem granulowanym. Podjęliśmy decyzję o rozbiórce obiektów, ponieważ są dla nas bezużyteczne, z drugiej strony blokują tereny pod potencjalne inwestycje w infrastrukturę, które moglibyśmy poczynić z naszymi obecnymi i nowymi partnerami – mówi Krzysztof Urbaś, Prezes Zarządu Siarkopol Gdańsk S.A.

Siarkopol Gdańsk S.A. prowadzi działania dywersyfikujące rodzaj przeładowywanych produktów. Poza utrzymywaniem w stanie pełnej gotowości instalacji do przeładunku siarki, firma zwiększyła zdolności infrastruktury przeładunkowej i składowej. Obecnie jest w stanie magazynować płynne produkty masowe - melasę buraczaną i trzcinową, olej roślinny, olej opałowy, olej bunkrowy, oleje bazowe i inne.

Teren Siarkopolu (52 hektary) jest wyjątkowo atrakcyjny jako baza logistyczna i przeładunkowa. Przylega do niego bezpośrednio portowe nabrzeże Obrońców Poczty Polskiej, obsługiwane przez firmę Siark-Port. Basen Górniczy do przeładunków masowych znajduje się w odległości 600 metrów od zbiorników Siarkopolu. Na obu nabrzeżach można prowadzić przeładunki paliw. Przy Siarkopolu przebiega główna magistrala paliwowa, łącząca Naftoport z Bazą Paliw Płynnych PERN i instalacjami LOTOS. Na terenie Siarkopolu znajduje się także bocznica kolejowa, którą można wykorzystywać do obsługi cystern, przewożących różne ładunki płynne.


Źródło: Siarkopol Gdańsk S.A.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9877 4.0683
EUR 4.2675 4.3537
CHF 4.3848 4.4734
GBP 4.9599 5.0601

Newsletter