Porty, logistyka
Z PULI 330 milionów euro, które przywódcy państw UE przyznali na projekty energetyczne w Polsce, 80 milionów ma być przeznaczone na terminal LNG w Świnoujściu. Pieniądze należy wykorzystać do końca 2010 roku. Spółka Gaz-System przeanalizuje możliwość pozyskania tych środków.

- We wcześniejszych założeniach finansowych dotyczących terminalu LNG w Świnoujściu nie zakładano pozyskania środków z funduszy unijnych - mówi Małgorzata Polkowska, rzecznik prasowy Gaz-System - Z zadowoleniem przyjęliśmy informację, że Komisja Europejska zauważyła projekt budowy terminalu LNG w Świnoujściu i jego znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Nie znamy jeszcze szczegółowych warunków, na jakich miałby być przyznane te środki unijne. Z pewnością przeanalizujemy dokładnie możliwość pozyskania tych pieniądzy i ich ewentualnego wykorzystania na finansowanie terminalu LNG w Świnoujściu. Po analizie warunków możliwe będzie podjęcie decyzji, czy będziemy występować z wnioskiem o dofinansowanie ze środków unijnych tej inwestycji.

W Świnoujściu przedstawiciele magistratu ostrożnie komentują fakt przyznania 80 milionów na budowę gazoportu.

- Każda forma wsparcia dla budowy terminalu LNG w Świnoujściu cieszy. W tym przypadku jednak nie wiadomo jeszcze, w jakiej formie zostanie to sfinansowane, komu te pieniądze zostaną przekazane - stwierdza Andrzej Szczodry, zastępca prezydenta Świnoujścia.

- Te pieniądze nie są celem, a tylko środkiem. Celem jest natomiast bezpieczeństwo energetycznego Polski - stwierdza Dariusz Wojcieszek, sekretarz miasta Świnoujścia.

W
Świnoujściu i regionie są zarówno przeciwnicy jak i zwolennicy tej inwestycji. Ci pierwsi wróżą śmierć turystyce w mieście. Ci drudzy, ostatnie doniesienia o specustawie, która ma przyspieszyć realizację tej inwestycji oraz o przyznaniu 80 milionów - przyjmują z zadowoleniem.

- LNG to najczystsze, ekologiczne paliwo. Turystyka nie ucierpi, a w związku z inwestycją pojawią się nowe miejsca pracy - stwierdza Jacek Lewandowski, z wykształcenia chemik.

- Dobrze, że to w Świnoujściu wybudowany zostanie gazoport - stwierdza z kolei Cezary Jotko z Gdańska - U nas i tak już powietrze jest tak ciężkie, że trudno się oddycha.

Przypomnijmy, że rząd chce, żeby gazoport powstał na przełomie 2013 i 1014 roku. Do końca maja tego roku ma zakończyć się faza projektowa. 

Bartosz TURLEJSKI
0 LNG
Pan chemik Lewandowski powinien wiedzieć, że gaz ziemny to jedno z paliw nieobojętnych środowisku. W efekcie jego spalenia powstaje woda i dwutlenek węgla- gaz cieplarniany z którym świat podjął walkę.
23 marzec 2009 : 19:21 szymek | Zgłoś
0
A kto to q... jest Cezary Jotko z Gdańska?!? I czemu sie wypowiada w imieniu Gdańszczan, ktorzy chcieli gazoportu tutaj???
24 marzec 2009 : 08:33 michał | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter