Porty, logistyka
Uzgodnienia międzyresortowe w sprawie projektu specustawy dotyczącej budowy gazoportu w Świnoujściu powinny się zakończyć w tym tygodniu - powiedział w środę dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji w resorcie skarbu Mikołaj Budzanowski.

- Jesteśmy gotowi, aby projekt specustawy trafił pod obrady rządu do końca lutego - podkreślił Budzanowski.

Projekt ma usprawnić wydawanie pozwoleń na budowę terminalu LNG w Świnoujściu oraz towarzyszącej mu sieci przesyłowej.

Celem rządu jest powstanie gazoportu w Świnoujściu na przełomie 2013 i 2014 roku.

- By zrealizować tak bardzo złożony projekt w tym terminie, potrzebna jest specustawa. Przy obecnym ustawodawstwie zakończenie projektu nie byłoby możliwe do końca 2013 roku, z pewnością opóźniłoby się ono o kilka lat - powiedział Budzanowski.

Wyjaśnił, że średni czas budowy gazoportu wynosi 42-46 miesięcy.

- Biorąc pod uwagę obecne ustawodawstwo, najwięcej czasu zajmuje przygotowanie inwestycji. Specustawa ma przyspieszyć wydawanie decyzji administracyjnych na poszczególnych etapach realizacji projektu - powiedział.

Chodzi m.in. o szybsze wydawanie decyzji w sprawie zmiany planów zagospodarowania przestrzennego, a także pozwoleń wodno-prawnych oraz na budowę.

Budzanowski przypomniał, że inwestycja obejmuje nie tylko budowę terminalu, ale także portu zewnętrznego, falochronu o długości 3 km oraz sieci przesyłowej - rozprowadzającej gaz, importowany do Świnoujścia.

- Specustawa wymaga specjalnego podejścia do podmiotów, które będą budować sieć przesyłową, przechodzącą m.in. przez obszary chronione ekologicznie. To jest najbardziej złożona inwestycja, która była realizowana w Polsce od 20 lat - powiedział.

- Specustawa wprowadza znaczące ułatwienia w zakresie postępowania administracyjnego, zamówień publicznych oraz finansowania inwestycji - dodał.

Według zapowiedzi resortu skarbu, terminal odbierający skroplony gaz w Świnoujściu może być gotowy na przełomie 2013 i 2014 roku. Faza projektowa inwestycji ma zostać zakończona do maja 2009 roku.

Powstanie terminalu LNG pozwoli na odbieranie w początkowym etapie 2,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie oraz przyczyni się do zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa kraju.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo powołało spółkę Polskie LNG do budowy terminalu w 2007 r., w sierpniu 2008 r. rząd zdecydował o przejęciu udziałów w spółce przez należący w 100 proc. do państwa Gaz-System. PGNiG w grudniu zdecydowało o sprzedaży spółki Polskie LNG Gaz-Systemowi za 52 mln zł.

PGNiG pozostało odpowiedzialne za dostawy skroplonego gazu do terminalu w Świnoujściu.

PAP

Komentarze   

0 Link do artykułu 19 luty 2009 : 13:40 Link do artykułu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Argentyna taki gazoport
zbudowała w nie całe dwa lata
19 luty 2009 : 13:40 P.S Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1

Źródło: