Porty, logistyka
Pojawiły się pierwsze głosy protestu z powodu budowy terminalu LNG w Świnoujściu. Na stronie internetowej www.terminal-stop.cba.pl mieszkańcy miasta podpisują się pod petycją do prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.

Dyskusja na temat terminalu LNG wśród mieszkańców Świnoujścia trwa od dawna. Choć podkreśla się znaczenie gazoportu dla kraju, oprócz zachwytów nad tą inwestycją, są także głosy niezadowolenia.

- Podpisałem się pod petycją przeciw gazoportowi, bo uważam, że zarówno lewobrzeże, jak i prawobrzeże powinno rozwijać się w kierunku turystycznym. Uważam, że z tej inwestycji będzie jednak więcej szkód, chociażby ekologicznych niż korzyści - mówi 29-letni Bartek, mieszkaniec Świnoujścia.

- Chcemy pracować i żyć w zielonym kurorcie i nie zgadzamy się, by nasze miasto zmieniło się w przemysłowe zagłębie - czytamy w tekście prezentowanym na wspomnianej stronie.

Zdaniem protestujących internautów ziemie, które miasto oddało pod budowę terminalu LNG powinny zapełnić się restauracjami i hotelami. Dalej - powinna rozciągać się tędy stylowa promenada łącząca prawobrzeże Świnoujścia z Międzyzdrojami.

Przypomnijmy, że decyzja o budowie terminalu LNG w tym miejscu zapadła za czasów rządów Jarosława Kaczyńskiego. Alternatywą był Gdańsk. Zdaniem zwolenników budowy terminalu LNG w Świnoujściu - decyzja była oparta na racjonalnych przesłankach. Przeciwnicy tej decyzji stwierdzają, że była „raczej polityczna”.

Władze Świnoujścia podczas każdej dyskusji na temat terminalu LNG mówią o korzyściach związanych z jego budową i mają nadzieję, że inwestycja zostanie jak najszybciej zrealizowana. Ich zdaniem świnoujska dzielnica Warszów na wyspie Wolin powinna rozwijać się w kierunku przemysłowym.

Polskie LNG zapewniało, że inwestycja nie wpłynie negatywnie na życie mieszkańców, a wręcz przeciwnie - że będą nowe miejsca pracy, pojawi się szansa na rozwój tej dzielnicy, także w kierunku turystyki, itd. Mieszkańcy przeciwni budowie terminalu LNG stwierdzają jednak, że zabierze on prace tysiącom ludzi żyjącym z turystyki. Obawiają się także niebezpieczeństw związanych z jego funkcjonowaniem. W Polskim LNG zapewniają jednak, że ta inwestycja jest przyjazna środowisku i bezpieczna.

Niestety, pomimo prób, nie udało nam się na razie skontaktować z twórcą wspomnianej strony internetowej.

Bartosz TURLEJSKI

Komentarze   

0 Link do artykułu 09 luty 2009 : 11:21 Link do artykułu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 LNG
Oczywiście spóła gazowa ma rację. Wielkie zbiorniki, każdy po 80 metrów sześć. to w regionie turystycznym widok porywający, piękniejszy niż hotele, aqwaparki itp głupoty. Liczy się interes, a gaz to duży, bardzo duży interes. Promenadę słońca od Świnoujscia po Międzyzdroje wymyśliły komuchy, a my naród, dzisiaj tego co komusze nie lubimy. No cóż pomarzyć tylko można. Ot turystyczna polityka XXI wieku.
09 luty 2009 : 11:21 szymek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 re: LNG
i terminal LNG w Świnoujściu też oni, pierwszy nad nim zaczął pracować Dariusz Rutkowski Prezes Zarządu MPSiŚ z ramienia SLD
09 luty 2009 : 11:42 nie-za-radny Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0
....aż do czasu gdy Rosja znowu zakręci kurek. A w tedy ogrzejcie się na promenadzie słońca i w akwaparkach.
Po prostu podejścia do Gdańska łatwiej obstawią okręty floty bałtyckiej i krócej się tam leci z bombami z Kalinin gradu...
09 luty 2009 : 15:15 Perełka Lotti Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 re:
"perełka" kto tobie płaci za te brednie, czy wiesz gdzie 15 września 2005 r. storzono Europejski Rezerwat Ptaków
10 luty 2009 : 13:36 kaszubek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 terminal STOP
Gazoport marsz do Gdańska! Natura 2000 ZABLOKUJE IWWESTYCJE SKUTECZNIE!
09 luty 2009 : 17:19 CBA Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0
Kaszubku, nikt mi nie płaci!
Bezpieczeństwo energetyczne kraju jest ważniejsze od jakiś pieprzonych ptaszków! I nie piszę żadnych bzdur! Co ty, dwadzieścia lat dopiero żyjesz?! Rosjan nie poznałeś?! To, że teraz jeszcze nie grożą, to nie znaczy że za parę lat nie zaczną! A bombardo2wania prewencyjne są na świece stosowane dość szeroko... Np. Reaktor OSIRAK w latach 80-tych...
11 luty 2009 : 08:43 Perełka Lotti Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 re:
"Perełeczko" bombarowania Gadańska - miasta mającego wielkie znaczenie dla Światowego Dziedzictwa Kulturalnego nie jest możliwe. Żyjemy obecnie w cywilizowanym Świecie.
11 luty 2009 : 09:30 kaszubek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1

Źródło: