Porty, logistyka
Najważniejszym wydarzeniem w 2009 r. w Gdyni będzie lipcowy zlot żaglowców The Tall Ships' Races. Choć lista uczestników nie jest jeszcze zamknięta, już wiadomo, że frekwencja będzie rekordowa


G
dynia ma gościć największe żaglowce świata już po raz czwarty, tym razem od 2 do 5 lipca.

- Zgłoszenia przyjmujemy do 1 maja, ale swój udział zapowiedziało już 70 jednostek, wśród nich 18 wielkich żaglowców - opowiada Krzysztof Romański z Urzędu Miasta Gdyni.

Przypłyną m.in. brytyjski "Lord Nelson" (jedyny w świecie żaglowiec całkowicie przystosowany dla niepełnosprawnych załogantów, na reje wchodzą nawet osoby poruszające się na wózkach), niemiecki bark "Alexander von Humboldt" (znany w świecie dzięki zielonym żaglom i kadłubowi), rosyjski "Mir" (bliźniak "Daru Młodzieży") i "Siedov" (największy na świece szkolny żaglowiec). Honorowym uczestnikiem ma być nasz "Dar Pomorza", który w tym roku obchodzi setne urodziny.

Władze miasta liczą, że i tym razem impreza ściągnie tłumy turystów - w 2003 r. z tej okazji zjechało do Gdyni półtora miliona gości.

5 lipca żeglarze wystartują z Gdyni do rosyjskiego Sankt Petersburga, a potem do fińskiego Turku. Impreza zakończy się w litewskiej Kłajpedzie.

W Gdyni trwają przygotowania do zlotu. W marinie (największym porcie jachtowym w Polsce) zakończyła się modernizacja i przedłużenie falochronu wschodniego - jest więcej punktów poboru wody i energii, zmniejszyło się falowanie w marinie. Przy Basenie Prezydenta (gdzie latem cumują ORP "Błyskawica" i "Dar Pomorza") trwa remont nabrzeża.

Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji prowadzi nabór wolontariuszy na oficerów łącznikowych, czyli opiekunów jednostek. - Potrzebujemy 150 osób, które znają choć jeden język obcy - mówi Sylwia Mathea-Chwalczewska z GOSiR-u.

GOSiR nie przewiduje dla nich wynagrodzenia, ale podczas regat zapewnia strój i wyżywienie, a oprócz pracy proponuje także atrakcje, np. udział w rejsie szkoleniowym. Więcej informacji o pracy oficerów łącznikowych na stronie: www.gosirgdynia.pl

Katarzyna Fryc

Komentarze   

0 Link do artykułu 06 styczeń 2009 : 11:19 Link do artykułu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Wspaniała impreza...Ech...
Pamiętam jeszcze The Tall Ships Reacess w ubiegłym roku w Szczecinie... Co to było za przeżycie... Dla takiego widowiska człowiek-zwykły szczur lądowy,któremu Morze i okręty nie są obojętne,a nawet są miłością i niespełnionym marzeniem życia-gotów oddać życie... Czekam na ten zlot z niecierpliwością... Mogę nocować choćby na nabrzeżu pod namiotem,ale stawiam się na bank!!!! Choćby nie wiem co się działo!!! Przepiękna sprawa...Dla takiego przeżycia warto żyć i warto umrzeć... Całym sercem z Morzem,Marynarką i okrętami:
06 styczeń 2009 : 11:19 andrea Szczecin Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Gdynia gotowa?
A gdzie te jachty zacumują?
W basenie im. Zaruskiego i bez żadnej imprezy jest w sezonie ciasno od miejscowych jachtów i motorówek...
W basenie Prezydenta staną do nabrzeży wielkie żaglowce, a mniejsze jachty gdzie? kotwice na środku basenu zarzucą?
06 styczeń 2009 : 21:00 ciekawy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1

Źródło: