Porty, logistyka
Dla dywersyfikacji dostaw gazu Polsce niezbędny jest terminal do odbioru skroplonego gazu - uważa szef BBN Władysław Stasiak. Według niego w obecnej sytuacji Polska musi egzekwować umowy o dostawach i grać solidarnie z UE.

- Zadaniem numer jeden jest budowa gazoportu. Pomysł został sformułowany dawno - w 2001 roku, po prostu trzeba go zrealizować - powiedział w środę Stasiak. - Nasza sieć energetyczna nie pozwala dzisiaj na dokonanie dywersyfikacji. Wydaje mi się, że nawet gdyby Sejm upoważnił rząd do prowadzenia tego projektu w jakimś trybie ekstraordynaryjnym, nikt nie byłby przeciw. W końcu musimy mieć ten zawór bezpieczeństwa - uważa szef BBN.

Jego zdaniem, gdyby Polska miała taki terminal przeładunkowy, „zupełnie inna byłaby nasza sytuacja w takich sytuacjach kryzysowych”.

Według szefa BBN warto myśleć także o drugim projekcie - Baltic Pipe. Podkreślił, że nie chodzi o budowę rurociągu z Polski do Norwegii. - Wystarczy zbudować kolektor do Danii, tam już trwa inwestycja dotycząca połączenia Danii z norweskimi zasobami z Morza Północnego - dodał.

W zaistniałej sytuacji - ocenił Stasiak - „jesteśmy w sytuacji kraju, który musi grać na solidarność europejską, bardzo mocno wspierać prezydencję, wspierać się nawzajem, oczekiwać tego, za co płacimy”.

Szef BBN, który podkreślił, że za bezpieczeństwo energetyczne odpowiada rząd, a konkretnie minister gospodarki, wyraził zadowolenie, „że rząd przyjął regulację która daje możliwość zarządzania energią”.

W środę wchodzi w życie przyjęte dzień wcześniej przez rząd rozporządzenie pozwalające wprowadzać czasowe ograniczenia w poborze gazu ziemnego dla niektórych dużych odbiorców przemysłowych.

Rosja zawiesiła transport gazu przez Ukrainę, co oznacza także wstrzymanie dostaw tranzytowych dla innych krajów europejskich.

Terminal LNG ma powstać w Świnoujściu. Według założeń pozwoli na odbieranie w początkowym etapie 2,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie oraz przyczyni się do zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa kraju. Według harmonogramu spółki Polskie LNG pierwszy etap inwestycji ma być ukończony w 2014 roku.

PAP

Komentarze   

0 Link do artykułu 08 styczeń 2009 : 08:28 Link do artykułu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 ARGENTYNA TAKI GAZOPORT
ostatnio zbudowała w kilkanascie miesiecy -a wy będziecie sie z tym pieprzyć latami
08 styczeń 2009 : 08:28 P.S Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 LNG
Zamiast budować przez 10 lat gazoport wraz z magistralą lepiej od razu przeznaczyć tą kasę na przygotowanie do wydobywania krajowego gazu, którego mamy ilości ogromne- choć rozproszone. Nic nie stoi na przeszkodzie, by poszczególne miasta, czy regiony korzystały z własnych złóż. Inaczej zawsze będziemy szantażowani zakręceniem kurka przez Rosjan, lub będziemy ofiarami sąsiedzkich porachunków.
08 styczeń 2009 : 11:46 szymek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Czego u nas w kraju
wszystko tak się ślimaczy a nasi sąsiedzi nas prześcigają czy nie można przyspieszyć inwestycji które rozkręcą gospodarkę już czas pozbyć się ludzi którzy są reliktem minionych czasów czas już na nowych młodych menadzerów.
08 styczeń 2009 : 12:20 czas na zmiany Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 re: Czego u nas w kraju
Wolimy menagerki. Wszyscy chlopcy karierowicze sedza dzis w PIS i PO.
08 styczeń 2009 : 14:34 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 re: Czego u nas w kraju
Bez przesady nie wszyscy młodzi ludzie są partyjnymi marjonetkami jest wielu młodych ludzi którzy nie są powiązani ze wskazanymi przez ciebie partjami i chcą coś zmienić.
08 styczeń 2009 : 23:15 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1

Źródło: