Porty, logistyka
Na Mierzei Wiślanej ścierają się interesy Rosji i Ukrainy oraz Elbląga i Gdańska.


Przekopiemy kanał przez Mierzeję Wiślaną, który uniezależni nas od widzimisię Rosji - zdecydował na odchodnym ustępujący rząd Jarosława Kaczyńskiego. Dla Elbląga, który dzięki tej inwestycji ma stać się portem pełnomorskim, ubiegłoroczna decyzja może okazać się pocałunkiem śmierci. Nie ważne, że miasto znalazło już na Ukrainie i Białorusi partnerów, gotowych zainwestować w port i przystosować go do obsługi zagranicznych ładunków. Platforma nie może firmować projektu, który kojarzy się z braćmi Kaczyńskimi - uważają niektórzy politycy i samorządowcy PO z Gdańska.

Już za kilka tygodni poznamy ostateczną decyzję rządu Donalda Tuska w sprawie budowy słynnego przekopu. Oficjalnie rząd nie mówi ?nie? inwestycji, od której zależy "być albo nie być" elbląskiego portu. - Poczekajmy na rezultaty ekspertyzy środowiskowej. Wtedy dowiemy się, czy nie ma ekologicznych przeciwwskazań dla tej budowy - tłumaczy Anna Wypych-Namiotko, wiceminister infrastruktury odpowiedzialna za sprawy morskie.

Jest jednak tajemnicą poliszynela, że pani Namiotko oraz pomorski marszałek Jan Kozłowski należą do przeciwników budowy kanału. A to właśnie te dwie osoby - oraz osobiście premier Donald Tusk - ostatecznie zdecydują o losach inwestycji. Sprawę komplikuje również fakt, że chociaż planowany kanał leży na terytorium Województwa Pomorskiego, tak naprawdę na jego powstaniu skorzysta przede wszystkim Elbląg, który leży w Warmińsko-Mazurskim. - Nie mamy żadnego interesu w tym, by budować na naszym terenie kanał, który umożliwi powstanie konkurencyjnego portu w sąsiednim województwie - tłumaczą samorządowcy z Gdańska. - A tak w ogóle, po co ten port w Elblągu, skoro porty trójmiejskie nie są do końca wykorzystane? Skąd Elbląg weźmie ładunki, które uzasadnią kanałową inwestycję?

Rzeka ElblągElbląg to nie konkurencja

Jednak tak naprawdę nie o konkurencję tu chodzi. Elbląg znalazł niszę rynkową, dzięki której będzie pełnić funkcje komplementarne wobec portów trójmiejskich, nie wchodząc z nimi w wyniszczającą konkurencję. - Będziemy obsługiwać niemal wyłącznie handel zagraniczny Ukrainy i Białorusi. Zaproponowaliśmy naszym zagranicznym partnerom możliwość utworzenia w Elblągu oddzielnych terminali, obsługujących ładunki z tych krajów, i nasza propozycja okazała się dla nich niezwykle atrakcyjna. W Gdańsku i Gdyni praktycznie nie przeładowuje się ukraińskich i białoruskich ładunków, stąd też na rozwoju naszego portu nikt w Trójmieście nie straci - tłumaczy Julian Kołtoński, dyrektor Zarządu Portu Morskiego Elbląg.

Taka perspektywa podoba się władzom Gdyni, które współpracują z Elblągiem i nie upatrują w budowie kanału zagrożenia dla własnego portu. W grę wchodzi nawet utworzenie zespołu portów Gdynia - Elbląg pod wspólnym zarządem - tak, jak to ma miejsce w Porcie Szczecin-Świnoujście.

Ukraina chce być obecna w Regionie Bałtyku

Tymczasem uczestnicy polsko-ukraińskiego projektu portowego nie poprzestali na zapewnieniach o współpracy. Temat portowy szybko obrósł szeroko pojętym programem działań na rzecz zbliżenia Ukrainy ze strukturami Regionu Bałtyku, znanym pod nazwą "Bałtycka Ukraina".

Tak się bowiem składa, że Region Morza Bałtyckiego obejmuje nie tylko kraje nadmorskie, ale cały obszar, który należy do zlewiska naszego morza. Tak przynajmniej uważają Skandynawowie, którzy nadają ton bałtyckiej współpracy. A do Bałtyku wpadają również rzeki z części obszaru Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Czech i Norwegii, a wraz z nimi do morza trafia ogromny ładunek zanieczyszczeń. - Bez włączenia tych pięciu krajów w orbitę współpracy bałtyckiej nie będzie możliwe osiągnięcie strategicznego celu, jaki postawiły sobie społeczeństwa nadmorskie - czystego Bałtyku - uważa Ostap Kozak, deputowany Rady Obwodu Lwowskiego i inicjator rezolucji, wzywającej władze Ukrainy do przyjęcia Konwencji Helsińskiej o ochronie środowiska morskiego Bałtyku.

Gorącym orędownikiem integracji Ukrainy z bałtycką przestrzenią gospodarczą i społeczno-polityczną jest Szwecja, która w lipcu przyszłego roku obejmie przewodnictwo w UE. Sztokholm chce wykorzystać tę okazję do promowania interesów Ukrainy w Unii (wraz z pełnym członkostwem) i pogłębienia roli organizacji bałtyckich w polityce europejskiej. - To ogromna szansa dla Ukrainy, by tylnymi drzwiami, poprzez struktury bałtyckie, zintegrować się z Unią, a zwłaszcza z jej najbardziej rozwiniętymi krajami z Północy. Utworzenie "przyczółka portowego" na Bałtyku, w Elblągu, może nam w tym pomóc - uważa Lew Zacharczyszyn, zastępca przewodniczącego Lwowskiej Rady Obwodowej.

Co ciekawe, już sama perspektywa utworzenia "ukraińskiego portu" na terenie Polski zadecydowała o przyjęciu zachodnioukraińskich obwodów do "Euroregionu Bałtyk" na zasadzie członkostwa stowarzyszonego (decyzję podjęto w czerwcu b. r.). Z inicjatywy Elbląga delegaci z Ukrainy i Białorusi uczestniczyli w październikowej konferencji Związku Miast i Gmin Morskich, poświęconej Gazociągowi Północnemu. "Przyjmujemy do życzliwej wiadomości oczekiwania wyrażone przez uczestników konferencji z Ukrainy i Białorusi do włączenia ich do procesów konsultacyjnych dotyczących Bałtyku" - brzmi jeden z punktów rezolucji, którą gminy nadmorskie przekazały polskim władzom i strukturom UE. Ukraina chce być również stroną Konwencji Helsińskiej (Bałtyckiej), co potwierdziłoby oficjalny bałtycki status tego kraju i możliwość współdecydowania o sprawach Bałtyku.

Fragment elbląskiego portu z lotu ptakaBałtycka Ukraina nie na rękę Rosji

Ukraińcy nie ukrywają, że uzyskanie statusu kraju bałtyckiego pozwoli im aktywnie włączyć się w blokowanie budowy Gazociągu Północnego. Ukraińcy liczą również, że udział w strukturach bałtyckich pozwoli im pozyskiwać europejskie środki na projekty ekologiczne, a także umożliwi zdobycie doświadczenia, które można będzie wykorzystać do blokowania gazociągu South Stream na Morzu Czarnym. A integracja sieci kolejowej i dysponowanie "własnym" portem bałtyckim - to istotny krok na szlaku do integracji europejskiej, o wiele ważniejszy, niż polityczne deklaracje premierów czy prezydentów.

Nikogo więc nie dziwi, że taka perspektywa nie może podobać się Rosji. - Nie zgadzamy się na kanał przez Mierzeję, bo może on spowodować problemy ekologiczne - powiedział wiosną w rozmowie z warmińsko-mazurskim marszałkiem Georgij Boos, gubernator Obwodu Kaliningradzkiego. - To szczyt hipokryzji, bo to właśnie Obwód Kaliningradzki notorycznie narusza wszelkie normy ekologiczne i ma duży udział w degradacji wrażliwego Bałtyku - uważa Tomasz Płaszczyński z organizacji el-Baltic. Nic dziwnego: Rosja nie szczędzi pieniędzy na bałtycką rurę czy zbrojenia, ale środków na oczyszczalnie ścieków czy segregację odpadów jej już nie wystarcza.

Stanowisko Rosji powoduje, że gdańskie otoczenie Tuska na wszelki wypadek rekomenduje premierowi rezygnację z budowy kanału, aby nie zadzierać z wielkim sąsiadem. Tym bardziej, że Rosjanie są dla gdańskiego biznesu niezwykle atrakcyjnymi partnerami, a propozycje rosyjskich inwestycji w gdańskim porcie spotykają się nad Motławą z życzliwym przyjęciem. Czy interesy Rosji przeważą nad deklarowanym przez Tuska "strategicznym partnerstwem" z Ukrainą? O tym przekonamy się już za kilka tygodni.

Jakub Łoginow

źródło: www.gazetaelblag.pl
0 Platforma jak zwykle
zrezygnuje ze strategicznego projektu który pomógłby Portu Elbląskiemu!
17 listopad 2008 : 10:11 kmp | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter