Offshore

Kamień węgielny pod fabrykę gondoli (nacelle and hub assembly factory) dla morskich turbin wiatrowych firmy Vestas wmurowano w piątek w Szczecinie. W uroczystości uczestniczył król Danii Fryderyk X. Fabryka ma rozpocząć działanie w 2025 r.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę fabryki odbyło się na szczecińskiej wyspie Ostrów Brdowski. W oficjalnej uroczystości wziął udział król Danii Fryderyk X, a także przedstawiciele rządów Polski i Danii, władze samorządowe i przedstawiciele firmy Vestas.

Poniżej nasza relacja wideo z wydarzenia:

"Jestem pewien, że kolejna inwestycja przyczyni się do stworzenia nowych miejsc pracy w Szczecinie i do szybszego rozwoju Pomorza Zachodniego. Cieszę się również, że Dania - kraj, który ma wielkie doświadczenie w morskiej energetyce wiatrowej - widzi wielki potencjał we współpracy z Polską w tym obszarze" - powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka.

Dodał, że nowa fabryka jest nie tylko częścią energetycznej polityki Polski, ale też owocem zaangażowania miasta i całego regionu Pomorza Zachodniego.

"To, czego jesteśmy dziś świadkami, jest ważnym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonej i bezpiecznej przyszłości. To również istotny wkład do europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i reindustrializacji" - mówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Ignacy Niemczycki.

Duński minister ds. klimatu, energii i zaopatrzenia Lars Aargard podkreślił, że zmiana, której należy dokonać dla klimatu jest "oczywiście skomplikowana".

"Sedno tego działania jest jednak łatwe do zrozumienia: musimy przestać używać paliw kopalnianych - to tak proste. Ale oczywiście nasze społeczeństwo nie może żyć bez energii, musimy zatem zapewnić w zamian zieloną energię" - mówił. Odnosząc się do budowanej fabryki dodał, że za rok będzie w tym miejscu wielu pracowników, setki osób będą produkować elementy do "turbin wiatrowych jutra", co pomoże przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym przyszłości. Zapewnił, że piątkowa uroczystość to wyraźny sygnał, iż duńskie firmy przyczynią się do wzrostu polskiego sektora energetyki wiatrowej, będą inwestować na Pomorzu Zachodnim i pomogą w uruchomieniu lokalnego łańcucha dostaw.

Duńska firma Vestas to światowy lider w produkcji systemów energetyki wiatrowej. Firma-córka, Vestas Assembly Poland, wybuduje w Szczecinie zakład, w którym będą wytwarzane m.in. gondole do turbin wiatrowych.

Produkcja największej fabryki offshore wind w Polsce ma trafić zarówno na rynek krajowy jak i globalny - inwestycja Vestas ma odegrać kluczową rolę we wspieraniu polskiego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej, umożliwiając wniesienie znaczącego wkładu w realizację celów klimatycznych Unii Europejskiej.

Fabryka ma rozpocząć działalność w 2025 r. i stworzyć 700 miejsc pracy. Vestas w styczniu br. zapowiedział także budowę drugiej fabryki na terenie Szczecina - mają w niej powstawać łopaty dla morskich turbin wiatrowych.

Turbiny Vestas będą wykorzystywane m.in. w morskich farmach wiatrowych Baltic Power - wspólnym przedsięwzięciu Orlenu i Northland Power. Ich łączna moc ma wynieść 5,2 GW.

Elżbieta Bielecka 

Fot.: Vestas 

Kamień węgielny pod budowę fabryki Vestas w Szczecinie
Kamień węgielny pod budowę fabryki Vestas w Szczecinie

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9281 4.0075
EUR 4.2235 4.3089
CHF 4.3078 4.3948
GBP 4.9363 5.0361

Newsletter