Offshore

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. razem z partnerem strategicznym GRI Renewable Industries S.L. oraz Baltic Towers Sp. z o.o. zainaugurowała realizację nowej inwestycji wspierającej rozwój Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW). W czwartek 31 sierpnia br. w Gdańsku symbolicznie wbito łopaty pod budowę fabryki wież wiatrowych.

Fabryka powstanie w południowej części gdańskiej wyspy Ostrów, na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej, a dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań, już na etapie projektowym, w nowo budowanym zakładzie utworzonych zostanie ponad 500 wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy. Nowa fabryka wież offshore, to nowoczesna i perspektywiczna branża energetyki wiatrowej offshore.

Gdańsk, poprzez Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA), od początku wspiera projekt budowy fabryki wież offshore – mówił Alan Aleksandrowicz, Prezes Zarządu Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. - Zależy nam na rozwoju wszystkich przedsięwzięć związanych z energetyką odnawialną w Gdańsku i regionie. Szczególne znaczenie ma dla nas powstanie zakładu właśnie w tym konkretnym miejscu na mapie Gdańska, na terenie dawnej stoczni gdańskiej, gdzie tuż za rogiem działa się współczesna historia tysiącletniego miasta. Inwestor zawsze może liczyć na wsparcie miasta oraz naszej spółki.

Budowa nowej fabryki wież wiatrowych w Gdańsku, będącej wspólnym przedsięwzięciem ARP S.A., hiszpańskiej spółki GRI Renewable Industries, S.L., oraz powołanej dla realizacji inwestycji spółki Baltic Towers sp. z o.o., ma przyczynić się do znaczącego postępu w rozwoju sektora energetyki wiatrowej w Polsce. W ramach nowej inwestycji, zlokalizowanej w Gdańsku z dostępem do nabrzeża, zostanie wybudowana hala do produkcji wież offshore dla największych planowanych turbin wiatrowych o mocy powyżej 15 MW.

Nowoczesny zakład produkcyjny, zaprojektowany i wybudowany zgodnie ze standardami Industry 4.0, będzie posiadał moce produkcyjne zdolne do realizacji ponad 150 wież rocznie. Nowy zakład będzie spełniał najwyższe standardy techniczne, jakościowe oraz środowiskowe stawiane przez kluczowych klientów na rynku MEW.

Agencja Rozwoju Przemysłu od lat dba o odbudowę przemysłowego potencjału polskiej gospodarki. Z kolei nowa strategia ARP to więcej inwestycji w transformację energetyczną. Jestem przekonany, że budowa fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej w Gdańsku to wiatr w żagle dla całej polskiej gospodarki. To projekt, który łączy interesy gospodarcze i te dotyczące strategicznego bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy – podkreślał Cezariusz Lesisz, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Z kolei Jon Riberas, właściciel spółki GRI Renewable Industries, S.L. mówił, że Polska to doskonałe miejsce do inwestycji, a Gdańsk z uwagi na swoje strategiczne położenie, a także na swoją bogatą historię jest pod tym względem wyjątkowy.

GRI z dumą bierze udział w tym ważnym projekcie energii wiatrowej w Polsce, dążąc do zrównoważonego rozwoju i neutralności węglowej. Wspólne przedsięwzięcie w Polsce stworzy światowego lidera na rynku energetyki offshore, co przyczyni się do osiągnięcia ambitnych celów dotyczących zainstalowanej energii odnawialnej w przyszłej dekadzie – zadeklarował Jon Riberas.

Morska energetyka wiatrowa jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki. Zarówno dynamiczna koniunktura napędzana przez europejską politykę energetyczną, wdrażane procesy transformacji energetycznej w Polsce, jak i przyjęta ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, mają na celu znaczące zwiększenie udziału energetyki odnawialnej w wytwarzaniu energii.

Takie uwarunkowania uzasadniają podejmowane decyzje inwestycyjne, które nie tylko wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu rynku, ale przyczyniają się także do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w Polsce i Europie.

Inwestycja zostanie oddana w drugim kwartale 2025 r. i ma stać się istotnym elementem w łańcuchu dostaw energetyki odnawialnej w Polsce i Europie.

REL/LEW

Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9089 3.9879
EUR 4.2408 4.3264
CHF 4.3848 4.4734
GBP 5.047 5.149

Newsletter