Offshore

Ministerstwo infrastruktury opublikowało we wtorek ogłoszenia ws. koncesji dla morskiej energetyki wiatrowej na dodatkowe trzy obszary morskie - poinformował we wtorek wiceszef MI Marek Gróbarczyk.

Dobra wiadomość dla Morskiej Energetyki wiatrowej. Uruchomiliśmy kolejną procedurę przyznawania koncesji offshorowych. Dodatkowe trzy obszary morskie niebawem trafią do operatorów - napisał na Twitterze wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Na stronach ministerstwa opublikowano trzy ogłoszenia w tej sprawie. Pierwsze dotyczy obszaru ok. 142,7 km kwadratowych; drugie - 118,4 km kw.; trzecie - 150,27 km kw.

W grudniu ub.r. opublikowano rozporządzenie z kryteriami oceny wniosków o kolejne koncesje dla morskich farm wiatrowych. Wśród wskazanych kryteriów jest m.in. wskaźnik transformacji energetycznej. Jak tłumaczono celem zastosowania wskaźnika zaawansowania transformacji energetycznej jest stworzenie szansy uczestnictwa w transformacji energetycznej dla spółek, które są w początkowej fazie transformacji energetycznej. Mimo, że paliwa kopalne zmniejszają obecnie swój udział w strukturze wytwarzania energii elektrycznej, to nadal odgrywają istotną rolę w krajobrazie energetycznym większości państw UE i nie brakuje podmiotów posiadających doświadczenie w tym obszarze. Kryterium odnosi się do całej energii wyprodukowanej przez podmiot, która nie pochodzi z OZE, czyli także np. energii ze źródeł gazowych.

Według rządowych planów do 2026 r. ok. 6 gigawatów energii elektrycznej ma trafić do sieci w wyniku realizacji pierwszego etapu projektów offshorowych.

autor: Michał Boroń

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3589 4.4469
EUR 4.6016 4.6946
CHF 4.4852 4.5758
GBP 5.4425 5.5525

Newsletter