Offshore

Farma wiatrowa powstanie na dnie morskim u wybrzeży Szkocji, na obszarze przyznanym z zasobów gruntów należących do Crown Estate Scotland (CES) w ramach postępowania ScotWind. Teren znajduje się w pobliżu istniejących projektów offshore Moray East o mocy 950 MW i Moray West o mocy 0,9 GW, dzięki czemu Ocean Winds skorzysta z dotychczasowych doświadczeń i synergii na etapach przygotowania, budowy i eksploatacji nowego obiektu.

EDP Renewables (Euronext: EDPR), czwarty co do wielkości producent energii odnawialnej na świecie, ogłosił, że Ocean Winds – wyspecjalizowana w energetyce morskiej spółka joint-venture, należąca w równych udziałach do EDPR i Engie – uzyskała prawo dzierżawy bloku NE4 z gruntów należących do brytyjskiej królowej (Crown Estate Scotland – CES) w postępowaniu ScotWind na użytkowanie dna morskiego.

Ocean Winds przysługuje wyłączne prawo do wykorzystania dna morskiego w bloku NE4 do posadzenia stacjonarnej morskiej farmy wiatrowej Caledonia o mocy zainstalowanej ok. 1 GW. Ponadto rozważa się wykorzystanie części wyprodukowanej w niej energii do produkcji zielonego wodoru.

Łączna powierzchnia obszaru dna morskiego przyznanego pod budowę farmy wiatrowej Caledonia wynosi 440 km2. Blok NE4 znajduje się w pobliżu istniejących projektów offshore Moray East i Moray West, o mocy zainstalowanej odpowiednio 950 MW i 0,9 GW. Dzięki temu Ocean Winds będzie mogła wykorzystać swoje doświadczenie i synergię na etapach przygotowania, budowy i eksploatacji Caledonii równolegle z Moray East i Moray West.

Wielka Brytania należy do największych rynków w branży wiatrowej energetyki morskiej na świecie; niedawno podniosła swój cel w zakresie farm wiatrowych offshore do łącznie 40 GW mocy zainstalowanej do 2030 roku.

Przyznanie nam tego projektu wzmacnia i potwierdza naszą pozycję jako kluczowego gracza na rynku brytyjskim. Sąsiedztwo realizowanych przez nas farm wiatrowych Moray East i Moray West wzmacnia efekt synergii i podnosi wydajność naszej pracy. Nasza obecność w tym regionie trwa nieprzerwanie już ponad 10 lat. Wielka Brytania jest strategicznym rynkiem dla naszej Grupy; zamierzamy z pełnym zaangażowaniem dalej realizować nasze plany inwestycyjne i tym samym wspierać transformację energetyczną - wyjaśnia Miguel Stilwell d'Andrade, CEO EDP i EDP Renewables.

Ocean Winds stale rozwija swoją obecność i inwestycje w Szkocji. Morska farma wiatrowa Moray East o mocy 950 MW, która stanowi największy tego typu obiekt w Szkocji, bliźniacza inwestycja Moray West o mocy 0,9 GW, która wkrótce wejdzie w etap prac budowlanych, oraz farma wiatrowa Caledonia o mocy ok. 1 GW, która ma zostać oddana do użytku pod koniec bieżącej dekady, czynią z Ocean Winds lidera na szkockim rynku energetyki wiatrowej. OW dostarcza 2,9 GW mocy zainstalowanej z zakładanego w Wielkiej Brytanii celu 40 GW do roku 2030.

Dzisiejsze doniesienie zapowiada zwiększenie możliwości rozwoju EDPR w branży morskiej energetyki wiatrowej na atrakcyjnym rynku. Oznacza to również wzmocnienie i dywersyfikację perspektyw długoterminowego i rentownego wzrostu spółki, przy jednoczesnym zachowaniu zrównoważonego profilu ryzyka.

rel (EDP Renewables)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3589 4.4469
EUR 4.6016 4.6946
CHF 4.4852 4.5758
GBP 5.4425 5.5525

Newsletter