Offshore

Prace przy budowie uczelnianego Centrum Offshore w Gdyni szybko postępują. Rozpoczęła się też rekrutacja na nowe kierunki studiów, które są przeznaczone dla przyszłych menedżerów morskich farm wiatrowych. Uniwersytet Morski w Gdyni przygotowuje się do wyzwań związanych z dużymi inwestycjami w ten sektor na Pomorzu.

Nowe wyzwania oznaczają także nowe inwestycje i ofertę edukacyjną. Gdyński Uniwersytet Morski realizuje wcześniejsze założenia i przygotowuje zaplecze do kształcenia przyszłego personelu morskich farm wiatrowych.

Przypomnijmy, że zgodnie z rządową decyzją to właśnie w Gdyni ma powstać tzw. terminal instalacyjny, czyli bezpośrednie zaplecze techniczne planowanych inwestycji na Bałtyku. Port Gdynia prowadzi już postępowanie przetargowe, które wyłoni operatora terminalu.

Powstaną nowe miejsca pracy - nie tylko na etapie budowy turbin wiatrowych, ale i przy ich serwisowaniu oraz obsłudze. Rynek będzie potrzebować łącznie nawet kilku tysięcy wykwalifikowanych pracowników, a odpowiedzialność za szkolenie kadr dla rozwijającej się branży spocznie właśnie na lokalnych uczelniach.

Centrum Offshore rośnie w oczach

Aby sprostać wyzwaniu, potrzebne jest nowe zaplecze naukowe. Dlatego trwa budowa wartego około 50 milionów złotych Centrum Offshore. Specjalistyczny ośrodek Uniwersytetu Morskiego pozwoli na prowadzenie kompleksowych prac badawczych i rozwojowych związanych z przemysłem morskim.

To dwa budynki w sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku. Uczelnia informuje, że widać już pierwsze efekty prac. Wykonano fundamenty i parter, a wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem.

"Chcemy uczestniczyć w tworzeniu lokalnego, polskiego łańcucha dostaw dla branży offshore. Robimy wszystko, aby centrum stało się zalążkiem większego organizmu 'Polskiej Doliny Offshore'" - mówił podczas uroczystego posiedzenia Senatu UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego.

Docelowo w Centrum Offshore będą działać certyfikowane laboratoria. Pomogą one przy przygotowywaniu i realizacji inwestycji w morską energetykę wiatrową. Prace mają się zakończyć w marcu 2023 roku.

Wykształcą przyszłych menedżerów

Do oferty kształcenia gdyńskiej uczelni dołącza też kolejny kierunek związany z nową branżą. Tym razem mowa o studiach MBA (Master of Business Administration). W ten sposób uczelnia wykształci przyszłych menedżerów związanych z szeroko pojętymi projektami offshore, a nie tylko samymi morskimi elektrowniami wiatrowymi. Uniwersytet współpracuje w tej kwestii z dwiema zagranicznymi uczelniami: University of Applied Sciences Bremerhaven i Business Academy South West.

W tej chwili trwa rekrutacja do nowego programu Executive Offshore Wind MBA. Prowadzi ją uczelniane Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na specjalnej podstronie Uniwersytetu Morskiego. Przyszłych studentów czekają cztery semestry nauki, które rozpoczną się w marcu przyszłego roku.

Program jest przeznaczony dla menedżerów sektora offshore wind i osób planujących rozwój kariery zawodowej w tej branży. Mogą w nim uczestniczyć zarówno ci, którzy już mają doświadczenie w pracy w branży morskiej energetyki wiatrowej, jak i osoby dopiero rozpoczynające aktywność zawodową w tym sektorze.

Kim będzie absolwent nowych studiów? Profesjonalnym i skutecznym menedżerem z wiedzą o zarządzaniu organizacjami i projektami sektora offshore wind. Studenci zdobędą "unikalne kompetencje poszukiwane na krajowym i europejskim rynku offshore oraz prestiżowy, honorowany na świecie dyplom Executive Offshore Wind MBA”. Wszystkie zajęcia będą miały charakter praktyczny.

Przypomnijmy, że niedawno gdyńska uczelnia rozpoczęła też nabór na studia podyplomowe. Chodzi o zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej.

rel (Miasto Gdynia - gdynia.pl)

Fot.: Ein Dahmer / Wikimedia Commons (CC); UMG

Na budowie Centrum Offshore widać już pierwsze kształty przyszłych budynków
Na budowie Centrum Offshore widać już pierwsze kształty przyszłych budynków

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter