Offshore

Statek wiertniczy o długości 228 metrów ma być pierwszą jednostką klasyfikowaną jako statek górnictwa morskiego (do zbierania surowców z dna morskiego) przez American Bureau of Shipping. Jednocześnie trwają prace nad zintegrowaniem ze statkiem jako bazą pilotażowego pojazdu podwodnego do zbierania konkrecji polimetalicznych wraz z systemem risera (przewodu kolumnowego) zaprojektowanych i obecnie budowanych przez Allseas. Komponenty systemu są już poddawane testom akceptacji fabrycznej.

Spółka The Metals Company (Nasdaq: TMC) ogłosiła dzisiaj, że 228-metrowy były statek wiertniczy Hidden Gem przybył do Rotterdamu i został już wprowadzony do suchego doku stoczni remontowej grupy Damen w Schiedam (Rotterdam), w której rozpoczną się prace nad jego konwersją na pierwszy statek klasyfikowany przez American Bureau of Shipping jako przeznaczony do górnictwa morskiego. Poinformowano o tym dzisiaj, ale statek znalazł się we wspomnianej stoczni już 31 sierpnia br.

Allseas, który jest partnerem strategicznym TMC, w marcu 2020 r. przejął na własność dawny statek wiertniczy do głębokich akwenów, na którego pokładzie mieści się 200 osób. Konfiguracja statku pozwala na jego modyfikacje, które umożliwią wykorzystanie na morzu risera o długości 4,5 km do wydobywania konkrecji polimetalicznych z dna oceanu.

We współpracy z The Metals Company (poprzednio DeepGreen Metals Inc.), Allseas opracowuje głębinowy system wydobycia minerałów, który pozwoli na odpowiedzialne pozyskiwanie konkrecji polimetalicznych z dna oceanu i przenoszenie ich na powierzchnię w celu transportu na brzeg. Konkrecje posiadają dużą zawartość niklu, manganu, miedzi i kobaltu - metali kluczowych w produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych i w technologiach opartych na energii ze źródeł odnawialnych.

"Cieszymy się, że możemy powitać Hidden Gem w Europie i zobaczyć, jak duże postępy Allseas zrobił w jego adaptacji" - powiedział Gerard Barron, prezes i dyrektor generalny The Metals Company. "Jednostka pomyślnie przeszła w fazę konserwacji w suchym doku, co jest dobrym prognostykiem dla płynnej i terminowej konwersji przed startem naszego pilotażowego projektu górniczego w 2022 r.”

The Metals Company sfinalizowała ostatnio fuzję w ramach spółki specjalnego przeznaczenia i weszła na giełdę Nasdaq, za co otrzymała gratulacje od strategicznego partnera, Allseas, który jest światowym liderem w dziedzinie inżynierii offshore.

"Jako ważny bieżący inwestor spółki i podmiot inwestycji prywatnych w kapitał publiczny, wciąż zacieśniamy nasze strategiczne relacje z The Metals Company. Podzielamy wizję spółki jeśli chodzi o wykorzystanie szacunkowo największego na świecie źródła metali do produkcji akumulatorów, które będą kluczowe w procesie przejścia na gospodarkę ekologiczną”.

Według oczekiwań TMC i Allseas statek będzie mógł wziąć udział w pilotażowych testach wydobycia konkrecji polimetalicznych w połowie 2022 r.

The Metals Company to kanadyjska spółka poszukująca metali do produkcji akumulatorów o najmniejszym wpływie na środowisko pochodzących z konkrecji polimetalicznych dna oceanu, która ma dwojaką misję: po pierwsze dostarczanie metali niezbędnych do przejścia na gospodarkę ekologiczną przy najmniejszym możliwym niekorzystnym wpływie na środowisko i społeczeństwo oraz, po drugie, przyspieszanie przejścia na gospodarkę obiegu zamkniętego w branży metali.

Za pośrednictwem swoich podmiotów zależnych spółka posiada prawa do poszukiwania i komercjalizacji trzech obszarów kontraktowych konkrecji polimetalicznych na polu konkrecjonośnym Clarion-Clipperton na Pacyfiku regulowanych przez Międzynarodową Organizację Dna Morskiego i sponsorowanych przez rządy Nauru, Kiribati i Tonga.

Allseas Group SA jest czołowym wykonawcą w zakresie instalacji rurociągów podmorskich, urządzeń do podnoszenia ciężkich ładunków i konstrukcji podmorskich (subsea). Spółka zatrudnia ponad 4000 osób na całym świecie i obsługuje wszechstronną flotę wyspecjalizowanych jednostek do podnoszenia ciężkich ładunków i układania rur oraz statków pomocniczych, zaprojektowanych i opracowanych w zakładach spółki.

rel (The Metals Company via MediaRoom PAP)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2902 4.3768
EUR 4.6705 4.7649
CHF 4.6675 4.7617
GBP 5.3071 5.4143

Newsletter