Offshore

Belgijski armator Jan De Nul zdobył kolejny kontrakt na instalację morskich turbin wiatrowych na farmie Dogger Bank, na Morzu Północnym.

Farma wiatrowa Dogger Bank o łącznej mocy 3,6 GW, realizowana na Morzu Północnym w trzech fazach, będzie po ukończeniu największą na świecie morską farmą wiatrową.

Pierwsze dwie fazy, Dogger Bank A i B, zawierają po 95 turbin o mocy 13 MW. Są one wspólnym przedsięwzięciem Equinor (40 proc.), SSE Renewables (40 proc.) i Eni (20 proc.). Trzeci etap, Dogger Bank C, realizowany jest w innych ramach czasowych, a jego właścicielami są SSE Renewables (50 proc.) i Equinor (50 proc.).

Do transportu i instalacji 87 konstrukcji największych na świecie turbin Haliade-X, produkowanych przez GE Renewable Energy, Jan De Nul Group zmobilizuje najnowszy, samopodnośny statek instalacyjny - Voltaire. Będzie to jego pierwsze zadanie. 

Voltaire, budowany w stoczni Cosco Shipping Shipyard w Chinach, został zaprojektowany tak, aby spełniał wszelkie wymogi i zasady ochrony środowiska. W pracach projektowych nad statkiem udział brało polskie biuro projektowo-konsultingowe StoGda Ship Design & Engineering Sp. z o.o.

Najważniejsze cechy jednostki, to żuraw główny o unosie ponad 3000 ton, głębokość robocza około 80 metrów (głębokość akwenu, na którym możliwa będzie praca statku), ładowność około 14 000 ton i miejsce zakwaterowanie dla 100 osób.

Farma wiatrowa rozpocznie pracę w 2023 roku. Obiekt będzie zasilał ponad 6 milionów domów.

AL, z mediów

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter