Offshore

Prace związane z budową gazociągu Nord Stream 2 zakończymy w sierpniu – mówi Matthias Warnig, szef realizującej ten projekt spółki Nord Stream 2 AG, w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Handelsblatt”. Warnig zapewnia również, że Ukraina pozostanie dla Rosji krajem tranzytowym dla transportu gazu także po wygaśnięciu obecnej umowy w 2024 r.

Zakładamy, że prace budowlane zostaną zakończone do końca sierpnia. Rurociąg jest już w 98 procentach gotowy – mówi Warnig. - Groźby sankcji ze strony USA znacznie utrudniły pracę pod każdym względem, dotyczy to również certyfikacji, ale pracujemy nad rozwiązaniami i na pewno znajdziemy wyjście. Rezultatem końcowym będzie rurociąg, który spełni wszystkie wymagania dotyczące homologacji oraz międzynarodowe standardy branżowe - zapewnia. Dodaje, że amerykańskie sankcje opóźniły prace o półtora roku i spowodowały dodatkowe koszty, liczone w setkach milionów.

Warnig dodaje, że dodatkowo sprawdzana jest przydatność rurociągu do transportu wodoru. „Prawdopodobnie najpóźniej za dziesięć lat będziemy w stanie wprowadzić możliwość transportowania wodoru jedną lub obiema nitkami gazociągu” – dodaje szef NS2. Przeprowadzone pierwsze próby ocenił jako obiecujące. Obecnie trwają testy materiałowe - dodał.

Odnosząc się do roli Ukrainy jako kraju tranzytowego dla rosyjskiego gazu ziemnego, Warnig uważa, że „nie ma najmniejszych wątpliwości, że tranzyt będzie również integralną częścią transportu gazu z Rosji do Europy po 2024 roku” (kiedy wygasa obecna umowa tranzytowa między Rosją a Ukrainą).

Wychodzę z założenia, że niemiecki rząd podjął już tę kwestię w rozmowach z Rosją – mówi Warnig, uważany za zaufanego współpracownika prezydenta Rosji Władimira Putina, i dodaje, że tranzyt gazu przez Ukrainę z pewnością będzie jednym z tematów rozmów kanclerz Merkel z prezydentem USA Joe Bidenem.

Merkel spotka się z Bidenem w Waszyngtonie w czwartek, z kolei w poniedziałek 12 lipca planowana jest jej rozmowa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Marzena Szulc

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.9354 5.0352
EUR 4.8081 4.9053
CHF 5.0276 5.1292
GBP 5.4201 5.5295

Newsletter