Offshore

Na początku czerca poinformowano o podpisaniu 19 maja br. przez Energomontaż-Północ Gdynia SA kontraktu z DEME Offshore na produkcję i dostawę mniejszych konstrukcji stalowych / wyposażenia (secondary steel structures) przeznaczonych na morską farmę wiatrową na niemieckich wodach Bałtyku.

Kontrakt obejmuje 27 zestawów wyposażonych pomocniczych (wtórnych) konstrukcji stalowych (secondary steel structures) dla fundamentów morskich turbin wiatrowych i jeden zestaw dla elementu przejściowego fundamentu podstacji elektro-energetycznej na budowę morskiej farmy wiatrowej (MFW) Arcadis Ost 1.

MFW Arcadis Ost 1 zaprojektowano z łączną mocą 257 MW. Ulokowana ona będzie na Bałtyku u wybrzeży Niemiec, 20 km na północny wschód od wyspy Rügen (Rugia).

Podpisany kontrakt jest zgodny z długoterminową strategią biznesową Grupy Przemysłowej Baltic i ugruntowuje pozycję EPG jako kompetentnego partnera na rynku morskiej energetyki wiatrowej - podano w oficjalnym komunikacie.

Tzw. wtórne czy też podrzędne konstrukcje stalowe (secondary steel structures), czyli np.: barierki, drabiny i odbojnice dla transferu personelu z przybijających statków CTV, pomosty, schodnie, klatki anodowe, etc., są, wraz z konstrukcjami stalowymi podstacji, jednym z dwóch kluczowych produktów w portfolio Grupy Przemysłowej Baltic dla sektora offshore wind.

Mathieu Holvoet, dyrektor projektu DEME Offshore powiedział: Przyznanie EPG tego znaczącego kontraktu jest ważnym kamieniem milowym w kierunku dostawy i późniejszej instalacji 28 fundamentów dla farmy wiatrowej Arcadis Ost 1 firmy Parkwind. Z ufnością czekamy na kontynuację naszej współpracy z EPG i rozpoczęcie procesu produkcyjnego w najbliższym czasie.

Wcześniej w bieżącym roku Parkwind przyznała DEME Offshore kontrakt EPCI (engineering, procurement, construction and installation) na fundamenty na MFW Arcadis Ost 1.

W jej przypadku monopale fundamentów turbin wiatrowych nie będą wyposażone w typowe elementy przejściowe (transition pieces - TP), ale będą bezpośrednio połączone z wieżami turbin.

Turbiny tej farmy wiatrowej instalowane zostaną nowatorska metodą floating turbine installation, w której nacela turbiny będzie umieszczana na "atrapie" wieży na instalacyjnej jednostce pływającej, następnie na piaście turbiny (na naceli wciąż umieszczonej na tymczasowej, montażowej wieży na jednostce pływającej) montowane będą płaty wirnika, i w końcy cała turbina (już z zainstalowanymi płatami wirnika) przenoszona będzie z wieży tymczasowej na statku lub platformie instalacyjnej na docelową, wcześniej zainstalowaną na fundamencie wieżę.

Deweloper i operator Parkwind z Belgii spodziewa się rozpocząć instalację MFW w lipcu 2022 r.

PBS, rel (EPG, DEME, Parkwind)

Fot.: EPG 

Mapy: UVP Verbund; Wikimedia Commons

Położenie MFW Arcadis Ost 1
Położenie MFW Arcadis Ost 1

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter