Offshore

Sześć osób zostało uratowanych w pobliżu wybrzeża stanu Luizjana po tym, jak samopodnośna platforma robocza z włanym napędem (liftboat), wywróciła się około osiem mil od Port Fourchon na Zatoce Meksykańskiej - poinformowała we wtorek, 14 kwietnia Straż Przybrzeżna USA.

Najprawdopodobniej dwanaście osób (według stanu wiedzy i doniesień mediów amerykańskich z popołudnia polskiego czasu we wtorek) było nadal zaginionych po tym, jak samopodnośna platforma robocza z własnym napędem, a nie po prostu "statek handlowy", jak podało wiele agencji informacyjnych i mediów, identyfikowana jako (nr IMO 8765682; zbud. w 2002 r.; długość całkowita 50,74 m, szerokość maksymalna 31,39 m, wysokość boczna 3,96 m; GT 2276, nośność 695 t; praca na akwenach o głębokości do 59 m), należąca do Seacor Liftboats LLC / Seacor Marine, wywróciła się podczas silnego sztormu.

Do przewrócenia jednostki doszło najprawdopodobniej w tranzycie (gdy jednostka się przemieszczała), a nie w momencie, gdy jej kadłub był uniesiony na podporach posadowionych na dnie akwenu).

Wypadek (po wołaniu o pomoc odebranym przez US Coast Guard o godz. 16:30 czasu lokalnego) zainicjował dużą akcję ratowniczą ze strony Straży Przybrzeżnej i ludności cywilnej. Na ratunek wysłano dwa okręty (tzw. kutry) US Coast Guard, dwie łodzie ratownicze, śmigłowiec (który wycofano, gdyż ze względu na warunki atmosferyczne jednak nie mógł być efektywnie wykorzystany w akcji ratowniczej).
Do pomocy skierowano też cztery statki cywilne znajdujące się w pobliżu miejsca wypadku.

Dwie jednostki US Coast Guard wyłowiły po jednej żywej osobie, a pozostałe cztery zostały uratowane przez statki cywilne / handlowe, które znalazły się w rejonie akcji.

Według Krajowego Biura Meteorologicznego w południowo-wschodniej Luizjanie wystąpiły silne wiatry, grad i powodzie. Do czwartku rano obowiązuje tam stan gotowości przeciwpowodziowej.

Platformy samopodnośne z własnym napędem, takie, jak Seacor Power, obsługują instalację i konserwację farm wiatrowych, a także świadczą usługi przy platformach i innych instalacjach naftowych i gazowych offshore, w tym w zakresie budowy, inspekcji, konserwacji i demontażu platform, prac przy odwiertach, stymulacji odwiertów, ich likwidacji, a także m.in. instalacji rurociągów, a także prac nurkowych.

PBS

Fot.: US Coast Guard; Rys.: Seacor Marine 

Seacor Power - widok boczny i plan pokładu głównego
Seacor Power - widok boczny i plan pokładu głównego
1 1 1 1

Newsletter