Offshore

Rosyjski statek Fortuna rozpoczął w wodach Danii prace nad wznowieniem układania gazociągu Nord Stream 2 - podało w poniedziałek niezależne radio Echo Moskwy powołując się na operatora projektu, firmę Nord Stream 2 AG.

Operator gazociągu poinformował, że "prace trwają zgodnie z uzyskanymi zezwoleniami".

Rosyjski statek Fortuna od 22 stycznia znajdował się w rejonie, w którym miała być kontynuowana budowa gazociągu. Strona duńska podała wcześniej, że w pracach w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii wezmą udział również jednostki Bałtijskij Issledowatiel i Murman.

Układanie gazociągu Nord Stream 2 biegnącego z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku jest na ukończeniu i większość prac, które należałoby jeszcze wykonać, miałoby zostać zrealizowanych na wodach duńskich.

Budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA. Krytycy Nord Stream 2 wskazują, że projekt ten zwiększyłby zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzyłby wpływ Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE.

awl/ ap/

-1 Trzymam kciuki...
Im więcej gazu z różnych źródeł w Europie tym większa konkurencja cenowa, a więc tym lepiej dla Europy. I tym większy ból dupy za oceanem.
25 styczeń 2021 : 09:27 Barbarus | Zgłoś
0 Ruska ropa i tak ma którędy płynąć,
a konkretnie rurociągiem "Przyjaźń", więc nie o dywersyfikację tu chodzi, ale o to, by kilku państwom po drodze dało się zakręcić kurek, m.in. Polsce - i oczywiście nie płacić za tranzyt.
25 styczeń 2021 : 11:57 ter | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter