Offshore

Spółka Baltic Power z Grupy Orlen podpisała z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowę o przyłączenie do sieci farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Umowa gwarantuje, że czysta energia wyprodukowana przez morską farmę wiatrową trafi do krajowego systemu elektroenergetycznego - podał PKN Orlen.

Wchodząca w skład Grupy Orlen spółka Baltic Power podpisała z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowę o przyłączenie do sieci morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. To jeden z kluczowych etapów przygotowania inwestycji, gwarantujący, że czysta energia wyprodukowana na morzu trafi do krajowego systemu elektroenergetycznego - przekazał w czwartkowym komunikacie płocki koncern.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek przyznał, że koncern w ciągu najbliższych lat chce rozpocząć na Pomorzu produkcję energii elektrycznej, która zasili "nawet milion gospodarstw domowych".

To olbrzymie przedsięwzięcie, wymagające znaczącej rozbudowy sieci przesyłowej na północy Polski. Inwestycje w ten segment będą leżały po stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Podpisana umowa to mocny sygnał, że nasz projekt wchodzi w zaawansowaną fazę przygotowań - podkreślił Obajtek, cytowany w informacji PKN Orlen.

Jak przypomniał koncern, Grupa Orlen prowadzi prace przygotowawcze do realizacji morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku o mocy do 1,2 GW - inwestycja będzie zlokalizowana ok. 23 km od brzegu na wysokości Łeby i Choczewa.

Energia elektryczna z farmy wiatrowej będzie wyprowadzona podziemną trasą kablową, prowadzącą od turbin do stacji elektroenergetycznej zlokalizowanej na lądzie. Stacja Polskich Sieci Elektroenergetycznych powstanie specjalnie na potrzeby odbierania i dalszego przesyłu energii elektrycznej pochodzącej z farm wiatrowych na Bałtyku - wyjaśnił PKN Orlen.

Jeszcze w listopadzie 2020 r. PKN Orlen ogłosił, iż rozpoczął lądowe badania geologiczne na trasie przyłącza farmy wiatrowej, która ma powstać na Morzu Bałtyckim. Jak podano, możliwe będzie wytyczenie podziemnej trasy kablowej z morza do stacji elektroenergetycznej położonej na lądzie. W informacji o przygotowaniach do budowy farmy wiatrowej koncern informował, że pomiary zostaną wykonane w gminie Choczewo, gdzie powstanie infrastruktura przesyłowa.

PKN Orlen wspomniał w czwartek, że jednym z filarów ogłoszonej pod koniec 2020 r. strategii Orlen2030 jest rozwój obszaru energetyki, poprzez inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła wytwarzania - w tym czasie, czyli do 2030 r., na ten cel, w tym także na morską energetykę wiatrową, Grupa Orlen przeznaczy 47 mld zł.

PKN Orlen zwrócił uwagę, że Grupa Orlen "jako pierwszy koncern paliwowo-energetyczny z Europy Środkowej, zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 r." - do 2030 r. koncern o 20 proc. zredukuje emisje CO2 z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz CO2/MWh o 33 proc. z produkcji energii elektrycznej. "Będący w zaawansowanej fazie przygotowania projekt budowy morskiej farmy wiatrowej jest jedną z kluczowych inwestycji dla realizacji tych celów" - oświadczył PKN Orlen.

mb/ je/

+6 Wiatraki niszczą niemiecką gospodarkę
Jeśli wartość energii elektrycznej na giełdzie spada, tym wyższe odszkodowania muszą zostać wypłacone producentom zielonej energii. Dla konsumenta, którego zapotrzebowanie na energię elektryczną ma tendencję do wzrostu w przypadku blokady i biura domowego, koszt kilowatogodziny pozostaje taki sam.

Przy udziale zielonej energii wynoszącym około 45 procent, kwoty są znaczne. W ubiegłym roku operatorzy sieci musieli wypłacić producentom zielonej energii rekordową kwotę 30,8 mld euro, aby zrekompensować im spadek cen energii elektrycznej na giełdzie. Suma ta jest dodawana do rachunków wszystkich konsumentów jako „opłata EEG”. W sumie koszt dopłaty do zielonej energii wzrósł w ciągu roku o dalsze 6,4 mld euro, z około 24 mld euro.

.welt.de/wirtschaft/article224386200/Energiewende-Deutsche-zahlen-die-weltweit-hoechsten-Strompreise.html?cid=socialmedia.twitter.shared.web
14 styczeń 2021 : 22:38 Don Kichot | Zgłoś
+5 Czyli-" Im więcej piję- tym mniej piję"
Im więcej piję tym bardziej mi się ręce trzęsą i więcej wódki mi się z kieliszka wylewa, czyli im więcej piję tym mniej piję.

Tak mniej więcej działa zielona energia w Niemczech a zaraz u nas
15 styczeń 2021 : 08:04 Himilsbach | Zgłoś
-5 Orlen to może zasilić kieszeń pisowcom
,,chce rozpocząć na Pomorzu produkcję energii elektrycznej, która zasili "nawet milion gospodarstw domowych,,

Aco, do tej pory te gospodarstwa były bez prądu? Zasili...tak za darmo. Bzdury. Po prostu będą sprzedawać energię i zapewne po dość wysokich cenach. Wiadomo, że energetyka polska ma problem z odbiorem prądu od mieszkańców domków jednorodzinnych z fotowoltaiką i rząd chce im rzucić kłody pod nogi. Planowane jest, że to właściciel domku będzie musiał magazynować sobie prąd w drogich magazynach akumulatorowych. A tu taki Orlen ot tak zasili gospodarstwa. Jak miło
15 styczeń 2021 : 07:01 Tom | Zgłoś
-4 pytanie
czekam jak TVPIS odtrabi sukces orlenu który jako "super ekologiczny" podpisuje umowe przyłączeniową do farmy wiatrowej na bałtyku. Pewnie zapomną wspomnieć, że takiej farmy nie ma.
15 styczeń 2021 : 12:27 ja | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter