Offshore

Zakończyła się pierwsza edycja Konkursu MEWy – Trendy i wizje rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – organizowanego przez Akademię Morską w Szczecinie i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Wśród wielu nagród zapewnionych przez licznych partnerów Konkursu z branży energetyki, logistyki i gospodarki morskiej znalazła się unikalna pozycja: wyjazd na morską farmę wiatrową ARKONA ufundowany przez RWE Rnewables. Trzej laureaci w kategorii studentów i doktorantów już w przyszłym roku odwiedzą osobiście to niedostępne na co dzień miejsce.

Farma wiatrowa Arkona znajduje się 35 kilometrów na północny wschód od niemieckiej wyspy Rugia. Farma wiatrowa ma moc 385 megawatów i może zaopatrzyć w energię odnawialną około 400 000 gospodarstw domowych. Zainstalowano tam 60 turbin o mocy 6 megawatów, firmy Siemens.

Arkona to joint venture firm: RWE, Equinor i operator sieci przesyłowej 50Hertz, które współdzielą platformę.

To właśnie RWE Renewables zaprosiła laureatów MEWy na unikalną „wycieczkę” – dzięki temu zwycięzcy Konkursu odwiedzą farmę, gdzie, jak sami mówią – na żywo zetkną się z tym, co do tej pory znają z teorii i opracowań. Łukasz Kobos, Jakub Kutyła oraz Teodor Sawicki już w przyszłym roku odwiedzą osobiście Arkonę.

To niepowtarzalna okazja – podkreśla Łukasz Kobos, laureat I miejsca w kategorii Studenci i doktoranci. – Gdy usłyszałem, że mogę wziąć udział w takim wyjeździe, nie zastanawiałem się nawet chwili: taka możliwość może się nie powtórzyć.

Działanie technologii, rozmowa z praktykami – konstruktorami, a także osobami, które zajmują się obsługą takiej morskiej alternatywnej elektrowni, to niewątpliwie wielka wartość dodana dla osób zainteresowanych tematem.

Studiuję Energetykę – opowiada Teodor Sawicki, laureat III miejsca, student Politechniki Warszawskiej. – Dużo się mówi obecnie o tej nowej technologii, wizyta na farmie będzie więc nadzwyczajną okazją, żeby z bliska zobaczyć, jak działa – dodaje.

Jakie są oczekiwania studentów? Przede wszystkim praktyczne informacje i… być może wjazd na gondolę?

Jeśli byłaby taka możliwość, od razu zgłaszam chęć – mówi Łukasz Kobos. Deklaruje jednocześnie, że nie ma lęku wysokości ani przestrzeni – co może okazać się podczas tej wizyty kluczowe.

Farma Arkona

Wolumen inwestycji wynosi 1,2 miliarda euro. W porównaniu z konwencjonalnie wytwarzaną energią elektryczną, Arkona oszczędza do 1,2 miliona ton CO2 rocznie.

Firmy partnerskie były w stanie podłączyć morską farmę wiatrową Arkona do sieci na czas niższym kosztem, niż pierwotnie zakładano. Projekt udało się zrealizować zaledwie w rok – rzadko się zdarza, by projekty offshore mogły być budowane tak szybko. Tajemnicą sukcesu jest szczegółowe planowanie i profesjonalnie zrealizowany proces budowlany. Po tym, jak początkowo tylko pierwsza z 60 turbin została uruchomiona, kolejne turbiny wiatrowe były uruchamiane krok po kroku. Stacja transformatorowa i wszystkie 60 fundamentów wraz z elementami łączącymi zostały zainstalowane przed terminem. Przed planowaniem zainstalowano również wewnętrzne okablowanie parkingowe do podłączenia turbin do podstacji.

Następnie, już na pełnym morzu, zainstalowano wieże, turbiny i wirniki.

Optymalny czas i koordynacja techniczna firm pomagają zoptymalizować koszty przyłączenia do sieci morskiej i przyspieszyć zmianę energii. W ciągu 25 lat eksploatacji farmy wiatrowej uwalnia się kilkaset ton mniej aluminium i innych szkodliwych dla środowiska substancji.

Warto nadmienić, że obecnie RWE Renewables rozwija projekt farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II, na polskich obszarach morskich. Planowana farma jest zlokalizowana ok. 50 km od lądu na wysokości Ustki, na północnym stoku Ławicy Słupskiej. F.E.W. Baltic II to 350 MW mocy zainstalowanej, na obszarze 42 km kw.

rel (Akademia Morska w Szczecinie)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter