Offshore

Polski rząd zadeklarował wielki rozwój branży offshore poprzez budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku, z których pierwsza dostawa energii elektrycznej ma nastąpić najpóźniej w 2025 roku. To ogromny potencjał dla wielu gałęzi gospodarki, ale również wielka szansa na nowe i bardzo atrakcyjne finansowo miejsca pracy.

Pojawia się zatem konieczność naboru odpowiednio wykwalifikowanego personelu do budowy morskich farm wiatrowych, a także późniejszej obsługi tych instalacji.

Poza farmami wiatrowymi istnieje drugi sektor w tej branży: platformy poszukiwawcze i wydobywające ropę oraz gaz na morzu. Oba sektory obsługiwane są przez flotę specjalistycznych statków i jednostek konstrukcyjnych, na pokładach których też niezbędni są specjalnie wyszkoleni ludzie.

Jermak Offshore Marine Services ukierunkuje

Trafiłem do branży offshore w 1997 roku jako oficer Marynarki Handlowej. Nie miałem żadnych przewodników, którzy podpowiedzieliby mi cokolwiek. Do wszystkiego musiałem dochodzić sam. Popełniłem wiele błędów wynikających z niewiedzy i doszedłem do wniosku, że wszystkim tym, którzy chcą szukać swoich sił w branży offshore, należy podpowiedzieć to, w jakim kierunku mogą i powinni się udać zgodnie ze swoimi kwalifikacjami i ambicjami zawodowymi – mówi kpt. Piotr Jermakow, szef Jermak Offshore Marine Services.

W tym celu Jermak Offshore Marine Services przygotował krótki kurs dla wszystkich decydujących się na prace w branży offshore. Po odbyciu tego szkolenia kandydaci do pracy będą mogli zdecydować o tym, w którym sektorze offshore chcieliby pracować. Jest to ważne bo branża wiatrowa i branża ropy oraz gazu na morzu podlega innym instytucjom, które nawzajem nie uznają swoich certyfikatów. Certyfikat ukończenia tego szkolenia będzie wyróżniał posiadacza wśród innych aplikujących na stanowisko w branży offshore.

Podczas szkolenia kandydaci poznają dokładnie branżę i jej sektory. Odbędą się ćwiczenia praktyczne w zakresie wymaganych na tych jednostkach procedur i dokumentacji. Kandydaci zdobędą wiedzę nt rutyny pracy i życia offshore. Nikt nie będzie niemile zaskoczony tym co go spotka w pracy i nie będzie musiał żałować czasu oraz środków poświęconych na zdobycie stanowiska, które mu zupełnie nie pasuje.

To 3 dni szkolenia z zakwaterowaniem i pełnym wyżywieniem za jedyne 3999 zł!

Wydaje się, że do tej pracy najbardziej naturalnymi kandydatami są marynarze - dla nich oferowane są kursy na symulatorach on-line. Ballast Control Operator, Jack up Marine Operations, Semisubmersible Marine Operations, kursy DP i wiele innych. Kursy te można odbyć samodzielnie, na swoim komputerze lub z pomocą instruktora. Całość może być prowadzona w języku polskim lub angielskim przez doświadczonych instruktorów z branży.

Wszystkie te możliwości można znaleźć na stronie http://www.jermak-offshore.com/ w zakładce Marine Personnel Training.

Branża z potencjałem

Do pracy w branży offshore może aplikować każdy, kto posiada ważne świadectwo zdrowia i ukończone kursy podstawowe. Potrzebni są marynarze, mechanicy, elektrycy, dźwigowi, kucharze, kelnerzy, pokojówki, medycy, pielęgniarki... Dosłownie każdy!

Jermak Offshore Marine Services pokieruje karierą każdego kandydata.

Podstawą do uzyskania tej pracy są certyfikaty spełniające najsurowsze normy Global Wind Organisation (GWO) oraz Offshore Pertoleum Industry Training Organisation (OPITO). Obie te instytucje nie akceptują swoich certyfikatów nawzajem, stąd albo konieczność decyzji o wyborze sektora lub konieczność „podwójnego szkolenia”, co także oferuje Jermak Offshore Marine Services.

Kurs Basic Safety Training (wymagane przez GWO) dedykowany jest tym, którzy chcieliby rozpocząć karierę zawodową w morskiej energetyce wiatrowej. Kurs składa się z pięciu modułów: Sea Survival (przetrwanie na morzu), Working At Heights (praca na wysokości), Manual Handling (rzeczne przenoszenie materiałów i produktów), Fire Awareness (świadomość zagrożenia pożarowego), First Aid (pierwsza pomoc). Świadectwo ich ukończenia jest przepustką na jednostki typu offshore w sektorze wiatrowym. Kursanci dowiedzą się również jak bezpiecznie podróżować na morskie farmy wiatrowe i powracać na ląd.

Czas trwania kursu: 7 dni
Cena: 1310 euro (cena zwiera VAT i obecnie wynosi ok. 5800pln)

Szkolenie Basic Offshore Safety Induction and Emergency Training (BOSIET) (wymagany przez OPITO) jest przeznaczone dla tych, którzy po raz pierwszy będą podejmować się pracy na morzu w sektorze poszukiwań i wydobycia ropy oraz gazu. Kursanci poznają zagrożenia w miejscu pracy, a także przećwiczą, jak ewakuować się ze śmigłowca w przypadku awaryjnego lądowania na wodzie (HUET – Helicopter Underwater Escape Training).

Ten kurs można już odbyć online na platformie OPITO a czas wymagany w trakcie ćwiczeń to tylko 1 dzień.
Cena: 4612 pln + VAT

Piotr Jermakow – Jermak

Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni Wydział Nawigacyjny. W branży offshore od roku 1997. Pracował i kierował prawie wszystkimi typami jednostek w branży. Swoją kariere rozpoczął jako Ballast Control Operator na wielkiej jednostce typu Semisubmersible układającej podwodne rurociągi. W późniejszym okresie trafił na wieże wiertnicze, najpierw Semisub a potem Jack up. Karierę na pierwszych jednostkach zwieńczył stanowiskiem OIM – Offshore Installation Manager w Brazylii na jednostce produkcyjno – poszukiwawczej a karierę na Jack up’ach kontynuował jako Barge Master, OIM, Marine Superintendent aby zakończyć na stanowisku Marine Compliance and Operations Manager w Singapurze.

Od roku 2007 prowadzi działalność jako niezależny konsultant ds. operacji morskich w branży off-shore. Przygotowywał i przeprowadził setki udanych i bezwypadkowych projektów. Na zdjęciu jeden z największych projektów w karierze – przeprowadzenie rosyjskiej, arktycznej platformy Prirazlomnaja z Sewierodwinska, gdzie była zbudowana, do Murmańska na wykończenie. Usługi swe świadczył dla największych firm z branży na świecie: TOTAL, CONOCO PHILLIPS, GAZPROM, BRITISH PETROLEUM, TALISMAN, SHELL, CHEVRON, MARATHON itd. Pracował na całym świecie a dzisiaj podjął się koordynacji szkolenia polskich szkół i centrów szkoleniowych: Szkoła Morska w Gdyni, Centrum Nowych Kompetencji z Gdańska, Goropes również z Gdańska oraz Jermak Offshore Marine Services. Celem jest ujednolicenie standardów szkolenia w Polsce oraz dalsza poprawa jakości tego szkolenia tak aby każdy kto ukończy polskie szkolenia mógł skutecznie szukać pracy w branży offshore na całym świecie.

http://www.jermak-offshore.com/personnel.html 

-1 "pokojówki", "kelnerzy"
Czytam i nie placze ze smiechu. Nie mialem pojecia na w branzy offshore sa "pokojówki", "kelnerzy", autor tekstu powinien sie bardziej zaglebic w branzy offshore i uzywac slownictwa dla tej branzy. W Polsce jest tylko jeden osrodek ktory posiada akredytacje OPITO i nie jest nim tak zachwalany Jermak Offshore Marine Services. Artykul mozna traktowac jako humorystyczne opowiadanie, stesc i przeslanie na bardzo niskim poziomie. Mozna nawet stwierdzic ze wprowacza czytelnikow w blad wmawiajac im ze jak wydasz 1310 Euro to masz prace i bedziesz rozchwytywany przez firmy z branzy offshore.
05 listopad 2020 : 20:11 Carlos | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter