Offshore

Międzynarodowe konsorcjum ośmiu firm telekomunikacyjnych planuje ułożenie wokół wybrzeży Afryki podmorskiego światłowodu długości 37 tysięcy kilometrów. Realizacją inwestycji ma się zająć firma Alcatel Submarine Networks - poinformowała w czwartek agencja AFP.
Dość obszernie informowaliścmy o podmorskich kablach i układających je statkach informowaliśmy niedawno dość obszernie w miesięczniku "Polska na Morzu".

Projekt pod nazwą 2Africa będzie jednym z najdłuższych na świecie kabli podmorskich. Światłowód ma umożliwić zwiększenie dostępności internetu i poprawę jakości łączy na całym kontynencie afrykańskim oraz na Bliskim Wschodzie. W pierwszym etapie prac do kabla zostaną podłączone 23 państwa - informuje AFP.

W skład konsorcjum planującego realizację tej inwestycji weszły: Orange, China Mobile International, Facebook, MTN GlobalConnect, stc (Saudi Telecom Company), Telecom Egypt, Vodafone oraz West Indian Ocean Cable Company (WIOCC). Wykonawcą prac podmorskich będzie firma Alcatel Submarine Networks (ASN).

Planowana przepustowość nowego kabla ma sięgać 180Tbps. Zostanie on wykonany przy użyciu opracowanej przez Alcatel Submarine Networks technologii SDM1, korzystającej z 16 wiązek światłowodu zamiast stosowanych w starszych instalacjach ośmiu. Kabel ma zostać zakopany o 50 proc. głębiej niż dotychczasowe instalacje, będzie też omijał rejony znanych podmorskich zagrożeń.

We wspólnym komunikacie uczestniczące w projekcie firmy zapowiedziały ukończenie inwestycji w 2023 lub 2024 roku. Spółki zapewniły również, że 2Africa zagwarantuje przepustowość łączy znacznie przewyższającą tę, jaką oferują obecnie używane podmorskie kable telekomunikacyjne, co umożliwi wprowadzenie technologii 4G i 5G w podłączonych do niego państwach Afryki i Bliskiego Wschodu.

Jak długie, jak głęboko i ile kabli leży na dnie mórz i oceanów oraz kto je układa - opowiadamy w numerze 11-12 2019 miesięcznika "Polska na Morzu".

O samych kablowcach oraz o rynku, na którym działają traktuje materiał opublikowany w wydaniu 10 2019 miesięcznika "Polska na Morzu".

Na sześć kablowców eksploatowanych przez Alcatel Submarine Networks, dwa powstały przez przebudowy z statków innych typów zrealizowane przez Gdańską Stocznię Remontową SA.

PAPPBS (PortalMorski.pl)

Komentarze   

+4 Światłowód
Tak wokół afryki kładą światłowód a do mnie do wsi to nieeee D:
16 maj 2020 : 00:38 SeBa Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Internet światłowodowy
Do mnie tak samo nie robią bo w h u j a lecą ze mną bo są p o j e b a n i i tak to leci ??
16 maj 2020 : 20:33 Francesko Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Internet światłowodowy
Bo ja też jestem ze wsi ??
16 maj 2020 : 20:36 Francesko Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 net
u mnie wymienili wszędzie stare kabelki na nowe takie same, unia płaci to się robi.
17 maj 2020 : 10:00 inter Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: