Offshore

Statek Akademik Cherskiy, który - jak zapowiadała Rosja - może dokończyć układanie po dnie Bałtyku gazociągu Nord Stream 2, jest już w Kaliningradzie. Poinformowała o tym w niedzielę telewizja Rossija 24, powołując się na dane portali śledzących ruch statków.

[Informację o tym, że statek dotarł już do Kaliningradu powtarzały w niedzielę agencje prasowe i liczne media. Jednak Akademik Cherskiy dotarł na redę Bałtijska w sobotę, 2 maja wieczorem i po północy z 4 na 5 maja nadal pozostawał tam zakotwiczony - nie wszedł do portu w Kaliningradzie - red.]

O tym, że Rosja, wykorzystując ten statek, może samodzielnie ukończyć budowę Nord Stream 2, mówił w grudniu 2019 r. minister energetyki Aleksandr Nowak. W ostatnim czasie przedstawiciele Rosji nie wypowiadali się na ten temat.

Rządowa "Rossijskaja Gazieta" podała w połowie kwietnia, że Akademik Cherskiy przejdzie modernizację w Kaliningradzie bądź Petersburgu. Ta jedyna rosyjska jednostka, która może układać rurociąg na dnie morskim, powinna zostać przystosowana do układania rur o średnicy 1220 mm, z których składa się Nord Stream 2.

Pod koniec grudnia 2019 r. prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu na rok 2020. Zapisano w niej m.in. sankcje wobec firm budujących Nord Stream 2. Z Bałtyku odpłynęły w grudniu specjalistyczne jednostki szwajcarskiej firmy Allseas, które pracowały przy układaniu rur po dnie morskim.

Nord Stream 2 zbudowano dotąd w 93 procentach; jego ukończenie wymaga ułożenia na dnie morskim 160 km dwóch nitek rurociągu.

Z Moskwy Anna Wróbel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter