Offshore

M.in. Baltic Pipe, gazowe połączenie Polska - Litwa, pływający terminal w Gdańsku, czyli kluczowe projekty operatora polskiego systemu przesyłu gazu Gaz-Systemu znalazły się na tzw. czwartej liście projektów wspólnego zainteresowania, którą przyjął Parlament Europejski (PE) - podał w środę Gaz-System. 

12 lutego 2020 roku Parlament Europejski przyjął czwartą listę projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, tzw. lista PCI (ang. Projects of Common Interest). Projekty PCI to kluczowe projekty infrastrukturalne, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa i konkurencji na europejskim rynku energii. Ich realizacja ma także pomóc w realizacji polityki klimatyczno-środowiskowej Unii Europejskiej - napisano w środowym komunikacie operatora.

Operator podkreślił, że utrzymał na liście projektów priorytetowych (lista PCI) kluczowe inwestycje gazowe w Europie Środkowo-Wschodniej. Zaznaczył, że na czwartej liście PCI znajduje się 40 proc. mniej projektów gazowych niż na poprzedniej liście projektów priorytetowych.

Jak wyjaśniła spółka, w ramach „Planu działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich dla gazu” (ang. Baltic Energy Market Interconnection Plan - BEMIP) znalazły się projekt Baltic Pipe i połączenie międzysystemowe Polska - Litwa (GIPL).

Z kolei w ramach korytarza „Gazowe połączenia międzysystemowe Północ-Południe w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej znalazło się połączenie międzysystemowe Polska - Słowacja wraz ze wschodnią nitką korytarza północ-południe w Polsce oraz pływający terminal FSRU w Gdańsku.

Przyznanie przez Parlament Europejski statusu priorytetowego dla naszych projektów na IV liście PCI potwierdza kluczową rolę Gaz-Systemu w realizacji celów Unii Europejskiej. Wpisują się one w priorytet bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego, budowania rynku gazu oraz działań na rzecz środowiska i klimatu. Aktualna lista PCI obejmuje strategiczne projekty spółki, które zostały wpisane na poprzednich listach oraz nową inwestycję - statek FSRU w Porcie Gdańskim - powiedział cytowany w komunikacie operatora jego wiceprezes Artur Zawartko.

Gaz-System wyjaśnił, że projekty PCI mogą korzystać z najlepszych praktyk, wynikających z rozporządzenia TEN-E, co oznacza m.in. możliwość skorzystania z przyspieszonego procesu uzyskiwania pozwoleń oraz specjalnych rozwiązań regulacyjnych, przewidzianych przez Rozporządzenie 347/2013. Przy spełnieniu określonych warunków status PCI umożliwia także ubieganie się o dofinansowanie w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF).

Zgodnie z zapisami rozporządzenia TEN-E projekty PCI muszą przyczyniać się do realizacji priorytetowych korytarzy infrastruktury energetycznej, a także znacząco przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa dostaw, integracji rynkowej i konkurencji. Projekty PCI mają także wspierać działania państw członkowskich w zakresie klimatu i środowiska.

Małgorzata Dragan 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.6211 4.7145
EUR 4.6784 4.773
CHF 4.8463 4.9443
GBP 5.549 5.6612

Newsletter