Offshore

29 stycznia na pokładzie statku badawczo-szkolnego Akademii Morskiej w Szczecinie - Nawigatora XXI, przedstawiciele spółki Mewo oraz uczelni podpisali porozumienie o współpracy.  

Mewo to firma działająca na europejskim rynku offshore. Specjalizuje się w pracach badawczych i rozwojowych, badaniach dna morskiego oraz wynajmie specjalistycznych usług i sprzętu pomiarowego. Ich priorytety to bezpieczeństwo i skuteczność oferowanych usług i prowadzonych badań oraz dbanie o efektywność ich autorskich rozwiązań w rozwijającej się cały czas nowoczesnej gałęzi rynku branży morskiej.

- Akademia Morska w Szczecinie (AMS) jest pierwszą uczelnią, z jaką nawiązujemy takie porozumienie. Z doświadczenia wiemy już, że absolwenci tej uczelni specjalizujący się w hydrografii, to naprawdę profesjonalnie przygotowani pracownicy - deklarował Paweł Weiner, prezes spółki. - W przyszłości być może zrealizujemy wspólne studia, póki co, na mocy porozumienia będziemy aktywnie uczestniczyć w procesie kształcenia naszych przyszłych specjalistów.

Dlaczego umowę podpisaliśmy właśnie na pokładzie Nawigatora XXI? Ponieważ współpraca między AMS a Mewo obejmie m.in. wykorzystanie naszego statku do celów badawczych. Nie zapominajmy, że obok szkolenia studentów, to właśnie projekty naukowe są realizowane z użyciem naszej jednostki.

- Współpraca z tak wyspecjalizowanym podmiotem na rynku offshore [...], specjalistyczna wiedza, udział w badaniach i komercyjnych projektach, to szansa, by nasze kształcenie jeszcze lepiej odpowiadały na potrzeby rynku - mówił dr inż. Arkadiusz Tomczak, prof AMS, prorektor ds. morskich.- Już wkrótce dołączymy m.in. do projektów Mewo, związanych z badaniami poprzedzającymi powstanie morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Porozumienie zakłada wspólne prowadzenie badań naukowych i rozwojowych, związanych z tematyką badań hydrograficznych, geofizycznych, geotechnicznych oraz w zakresie konstrukcji morskich i energetyki morskiej - naukowcy i studenci będą zatem badać dno morskie używając nowych technologii i kreując innowacyjne rozwiązania. Chodzi m.in. o współtworzenie rzetelnej informacji związanej z badaniami podłoża morskiego oraz budowy geologicznej pod dnem morskim, dokonywanie obserwacji i pomiarów hydrograficznych, geologicznych, geofizycznych oraz meteorologicznych.

Statek szkolno-badawczy Akademii Morskiej w Szczecinie Nawigator XXI został zbudowany w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Wodowanie odbyło się 24 maja 1997 roku, a podniesienie bandery 30 stycznia 1998 roku – wtedy to statek zaczął być używany przez Wyższą Szkołę Morską i stał się bazą szkoleniową dla studentów, ale także bazą dla rozmaitych badań mających związek z szeroko rozumianym środowiskiem morskim.

rel (AMS)  

Fot.: Fot.: Piotr B. Stareńczak 

 

Komentarze   

+2 MEVO czy MEWO
MEV0 zajmuje się rowerami elektrycznymi w 3-mieście, ale to jest chyba inne Mewo?
30 styczeń 2020 : 10:24 wacwac Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Jest poprawnie
MEWO S.A !!
30 styczeń 2020 : 14:16 dorsz baltycki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1