Offshore

PGNiG Upstream Norway przejmie 22,2 proc. udziałów w złożu Król Lear na Morzu Północnym, w koncesjach PL146 i PL333, od firmy Total E&P Norge. Przypadającą na PGNiG wielkość wydobycia szacuje się na 0,25 mld m³ gazu ziemnego rocznie, a początek produkcji zaplanowano na 2025 rok.

Król Lear jest złożem gazowo-kondensatowym. Według danych Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego jego udokumentowane zasoby wydobywalne wynoszą 98,6 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (9,2 mld m³ gazu ziemnego i 6,5 mln m³ ropy naftowej). Operatorem na złożu jest firma AkerBP, która w 2018 roku odkupiła 77,8 proc. udziałów od Equinor Energy.

– Król Lear to jedno z największych niezagospodarowanych dotychczas odkryć na Morzu Północnym. To kolejny w ostatnim czasie nasz zakup na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Rozwijamy działalność upstream w Norwegii zgodnie z założeniami Strategii Grupy Kapitałowej PGNiG. Gaz wydobywany z tego złoża będzie w przyszłości kierowany do Polski gazociągiem Baltic Pipe – powiedział Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA. Ze względu na potencjał dalszej współpracy strony transakcji uzgodniły nie ujawniać jej wartości.

Obie koncesje są obecnie w fazie zagospodarowania. Proces inwestycyjny zaplanowano na lata 2021-2024, tak by wydobycie ze złoża mogło rozpocząć się w 2025 roku.

Poprzednią akwizycją PGNiG Upstream Norway było nabycie 42,4 proc. udziałów w złożu Tommeliten Alpha w 2018 roku, które leży również na Morzu Północnym, na południe od Króla Leara. Po sfinalizowaniu najnowszej transakcji spółka posiadać będzie udziały w 25 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Jest operatorem czterech z nich.

rel (PGNiG SA)

PGNiG w Norwegii
PGNiG w Norwegii
+2 ile tego gazu?
"szacuje się na 0,25 mld m³ gazu ziemnego rocznie" na na obrazku jest 2,5 mld m3 to w końcu ile będzie wydobywane tog gazu rocznie?
08 czerwiec 2019 : 07:34 Wit Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter