Offshore

Stocznia Navikon SRY ze Świnoujścia rozpoczęła produkcję konstrukcji stalowych secondary steel, a konkretnie odbojnicy dla statków transferu personelu offshore z drabinką - tzw. "boatlanding" oraz części siłowni stacji badawczej dla niemieckiej firmy NEMOS. Stacja kontrolno-badawcza, zwana też wieżą badawczą, ma służyć m.in. pełno-skalowemu badaniu działania pływaka opracowanego przez NEMOS, służącego konwersji energii ruchu fal (offshore wave energy converter).  

Konwerter energii fal NEMOS, to - jak wyjaśnia opracowująca go firma - innowacyjny system generowania elektryczności z fal oceanu. Energia wejściowa (z fal) jest pochłaniana przez podłużny korpus pływający i przekazywana do generatora (na wieży) za pomocą systemu cięgien. Sprawność hydro-mechaniczna pływaków, wykonujących ruch po zakrzywionej trajektorii i sprzężonych bezpośrednio z generatorem, znacznie przewyższa standardowe rozwiązania i technologie - twierdzą twórcy systemu. Można go dostosować do zmieniających się warunków otoczenia, tak aby zmaksymalizować wydajność pozyskiwania energii i ograniczyć obciążenia. Aby chronić system przed silnymi sztormami, pływak można zanurzyć, by znalazł się on w spokojniejszej wodzie, poza silnym wpływem falowania.

Wieża badawcza (Ostend research tower) - platforma testowa opracowywana jest i będzie zbudowana wspólnie przez NEMOS z Niemiec oraz Agencję Rozwoju Zachodniej Flandrii - POM WestVlaanderen. Będzie służyła jako infrastruktura wspierająca potrzeby rozwojowe sektorów morskiej energetyki wiatrowej, energetyki wykorzystującej prądy morskie i falowanie. Wieża stanie w pobliżu belgijskiego portu Ostenda.

NEMOS będzie głównym użytkownikiem wieży badawczej, testując z jej pomocą w pełnej skali swój nowej generacji konwerter energii fal morskich.

Testy pierwszych wersji konwertera energii fal, na basenie modelowym, NEMOS zainicjował w 2010 roku, a badania w warunkach rzeczywistych na akwenie przybrzeżnym koło Limfjord w Danii, wciąż w zmniejszonej skali (1:10 i 1:5), prowadzono od roku 2013.

Testy w pełnej skali zapowiadano pierwotnie na kończący się właśnie roku, ale ostatecznie rozpoczną się prawdopodobnie w roku 2019. Pływak konwertera energii fal będzie miał ponad 10 ton wyporności. Tej wielkości system ma zapewnić energię elektryczną dla kilkunastu gospodarstw domowych.

Przewiduje się zastosowanie rozwiązania w postaci elektrowni falowych skojarzonych z wieżami turbin wiatrowych na morskich farmach wiatrowych. Siłownia z generatorem, połączona cięgnami z pływakiem, instalowana byłaby na wieży turbiny wiatrowej.

Współpraca z NEMOS nie jest kolejnym z szeregu projektów ze sfery energetyki morskiej, w jakie zaangażowana była Navikon SRY. Stocznia instalowała m.in. na barko-pontonach heavy-lift gniazda i podpory do mocowania i transportu elementów morskich turbin wiatrowych, np. fundamentów, fundamenty do składowania / mocowania na pokładzie naceli turbin wiatrowych na statek instalacyjny oraz elementy, głównie secondary steel, samych wież wiatrowych.

rel (Navikon, NEMOS), PBS

Konstrukcje Navikon SRY dla NEMOS
Konstrukcje Navikon SRY dla NEMOS
Konstrukcje Navikon SRY dla NEMOSKonstrukcje Navikon SRY dla NEMOS
+6 Ciekawe badania
Odbiór energii z falowania przez pływaki była już testowana wielokrotnie. Za każdym razem ten sam wynik. Uzysk energii znikomy w stosunku do zainwestowanych środków. W tym przypadku dochodzi problem wytrzymałości lin. Szacuje ją na max pół roku. Temat na pewno bardzo ciekawy do badań - szczególnie jak dostaje się na to specjalne granty z różnego rodzaju funduszy - i to jest główny cel tych badań.
19 grudzień 2018 : 08:27 Wiatrakowiec | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter