Offshore

Przeżywająca problemy z powodu niedoboru zamówień grupa Heerema Fabrication sprzedaje dwa ze swych zakładów produkcyjnych. Holenderski fabrykator (budowniczy części i kompletnych konstrukcji i obiektów offshore, jak np. kratownicowe podstawy platform offshore czy ich pokłady - topsides) Heerema Fabrication Group (HFG) planuje pozbyć się znaczącej części swojej działalności w zakresie projektowania i budowy skomplikowanych konstrukcji stalowych dla rynku offshore.   

HFG poinformowała, że na taki ruch zdecydowano się po "strategicznym przeglądzie". Holenderska firma przyznała, że od jakiegoś czasu cierpi na niedostateczny wolumen zleceń i marginalną rentowność. Dodatkowo, z budową pokładów platform (topsides) łączy się ryzyko, za które klienci nie są gotowi płacić czy przyjmować na siebie części jego kosztów.

W ramach dezinwestycji HFG planuje pozbycie się zakładów produkcyjnych w Zwijndrecht (Holandia) i Hartlepool (Wielka Brytania). Zapowiedziana restrukturyzacja oznacza też zamknięcie głównego biura HFG w Holandii. Oczekuje się likwidacji około 60 miejsc pracy w dotychczasowej siedzibie głównej firmy.

HFG podpisała już list intencyjny w sprawie sprzedaży działalności w Zwijndrecht z włoską grupą inżynieryjno-konstrukcyjną Rosetti Marino S.p.A. (prowadzącą działalność także w Polsce).

Oczekuje się, że zmiana właściciela zakładu produkcyjnego nie wpłynie na stan zatrudnienia w Zwijndrecht. W najbliższym czasie HFG chce też znaleźć nabywcę na zakład produkcyjny w Hartlepool. Działalność w zakładach produkcyjnych we Vlissingen (Holandia) i w Opolu ma być kontynuowana w dotychczasowej formie.

Jak stwierdził zarząd HFG, obecnie planowane dezinwestycje następują po restrukturyzacji, która miała miejsce w listopadzie 2016 roku i spowodowane są niskimi cenami ropy, a w konsekwencji brakiem inwestycji w sektorze offshore oil & gas oraz niesprzyjającymi warunkami kontraktowymi spotykanymi obecnie na rynku morskiej energetyki wiatrowej.

Heerema (firma-matka) informowała natomiast, że będzie redukowała liczebność zalogi w dwóch zakładach w Holandii oraz w Polsce (w Opolu) i w Wielkiej Brytanii.

Restrukturyzacja z 2016 roku oparta była na założeniu, że od 2019 roku zanotowana zostanie poprawa na rynku. Zarząd Heerema jest rozczarowany, że restrukturyzacja nie doprowadziła HFG do oczekwianych rezultatów.

Zakład HFG we Vlissingen (Flushing), wspierana przez oddział w Polsce, będzie się nadal skupiał na budowie konstrukcji kratownicowo-płaszczowych (jacket), czyli podstaw platform offshore i kratownicowych fundanemntów wież wiatrowych. Będzie też działał jako portowa baza siostrzanej firmy Heerema Marine Contractors (HMC).

Zakład w Opolu brał dotąd udział (głównie w zakresie tzw. secondary steel) w realizacji takich projektów zakontraktowanych przez HFG, jak konstrukcje i moduły offshore i subsea na takich polach naftowych lub gazowych oraz morskich farmach wiatrowych DolWin alpha, Andrew, Valemon, York, Clipper South, Block 31 i Valhall.

rel (HFG), PBS 

Fot.: HFG

HFG w Opolu

HFG w Opolu
HFG w Opolu

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3589 4.4469
EUR 4.6016 4.6946
CHF 4.4852 4.5758
GBP 5.4425 5.5525

Newsletter