Offshore

EDP Renováveis SA (EDPR), za pośrednictwem oddziału EDPR UK Limited, Diamond Generating Europe Limited (DGE) oraz ENGIE, ogłosiły dzisiaj, że morska farma wiatrowa Moray (East) Limited (MOWEL) zapewniła sobie finansowanie budowy morskiej farmy wiatrowej o mocy 950 MW. Projekt jest obecnie własnością EDPR (43,3%), Diamond Green Limited, które częściowo należy do DGE (33,4%) oraz ENGIE (23,3%). Doradztwem finansowym dla EDPR, ENGIE, DGE oraz projektu MOWEL zajął się Santander Corporate & Investment Banking.

W dniu dzisiejszym podpisano umowy dotyczące finansowania projektu z syndykatem 16 banków komercyjnych, Denmark’s Export Credit Agency („EKF”) oraz Japan Bank for International Cooperation ( „JBIC”). Wsparcie obejmuje finansowanie dłużne w wysokości 2,1 miliarda funtów brytyjskich oraz dodatkowo finansowanie pomocnicze o wartości 0,5 miliarda funtów. Finansowe zamknięcie projektu przewiduje się do końca roku 2018.

We wrześniu 2017 roku brytyjskie Ministerstwo Energii („BEIS”) przyznało projektowi MOWEL 15-letni kontrakt w oparciu o różnice kursowe (tzw. Kontrakt CFD) na dostarczenie 950 MW energii z morskiej firmy wiatrowej po cenie 57,5 funtów za MWh (w oparciu o taryfy z roku 2012). Farma wiatrowa ma rozpocząć działalność do roku 2022.

- To olbrzymi krok naprzód dla tego projektu, w który w pełni zawierzyło  nasze konsorcjum. Zważywszy na skalę i charakterystykę, transakcja tej rangi jest kamieniem milowym w finansowaniu źródeł energii odnawialnej na skalę globalną. Bardzo cieszy nas fakt, że nasz projekt wszedł do najwyższej ligi - powiedział Joao Manso Neto, CEO firmy EDPR.

- DGE jest bardzo szczęśliwe, że mogło wykonać ten ważny krok we współpracy z EDPR oraz ENGIE. Moray East to nasza pierwsza inwestycja offshorowa w Wielkiej Brytanii oraz największy, jak dotąd, projekt morskiej farmy wiatrowej. Jako firma z siedzibą w Wielkiej Brytanii jesteśmy dumni z udziału w tym projekcie. DGE, platforma dla branży energetycznej firmy Mitsubishi Corporation w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce niestrudzenie wypełnia misję promowania społeczeństwa niskoemisyjnego i zapewniania wszystkim energii po przystępnej cenie - dodał Keiichi Suzuki, CEO firmy DGE.

- Z przyjemnością ogłaszamy wraz z naszymi partnerami - firmą EDPR i DGE – podpisanie umów finansowania tego ważnego projektu energii odnawialnej. Pragniemy jak najszybciej zamknąć sprawy finansowe i rozpocząć budowę farmy wiatrowej. Firma ENGIE pragnie inwestować w szkocką infrastrukturę energetyczną i wykorzystać swoją fachową wiedzę do wdrażania niskoemisyjnej generacji na całym świecie - przyznał Wilfrid Petrie, CEO firmy ENGIE w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

rel 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.9354 5.0352
EUR 4.8081 4.9053
CHF 5.0276 5.1292
GBP 5.4201 5.5295

Newsletter