Offshore

Zwiększenie własnej produkcji gazu na Szelfie Norweskim to element szerszego planu - powiedział w czwartek w Siedlcach pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

W jego opinii produkcja gazu i ropy naftowej na Szelfie Norweskim ma "fundamentalne znaczenie" dla "trwałości i istnienia tej spółki". Czwartkową informację o tym, że spółka zależna PGNiG - PGNiG Upstream Norway AS podpisało umowę z norweskim Equinor Energy (d. Statoil) na odkupienie ich udziałów w złożu Tommeliten Alpha ocenił jako ważny krok w realizacji szerszego planu.

"PGNiG dysponuje dużą liczbą koncesji na Szelfie, zwiększa produkcję gazu, ale i ropy naftowej. To element całego dużego planu, który istnieje między PGNIG, Gaz – Systemem (operatorem systemu przesyłu gazu - PAP), Ministerstwem Energii i Pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej struktury energetycznej. Budujemy gazociąg z Szelfu. (Gazociąg - PAP) Baltic Pipe będzie zasilany przez PGNiG zarówno z własnej produkcji (na Szelfie Norweskim - PAP) jak i zakupów. Im więcej PGNiG będzie miało "własnej produkcji, tym bardziej będzie to ekonomicznie uzasadnione i korzystne" - ocenił Naimski w kuluarach Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Siedlcach.

Pełnomocnik zaznaczył też, że PGNiG, które na norweskim szelfie posiada 20 koncesji, uważany jest za "bardzo dobrą" spółkę. "Jest nie tylko uczestnikiem kapitałowym, ale też przygotowuje się do roli operatora na tamtejszych złożach" - powiedział.

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duńskie i polskie, a także do klientów w sąsiednich krajach. Ma zostać uruchomiony w 2022 r.

System Baltic Pipe składa się z pięciu elementów - połączenia systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowy trasy przesyłu gazu przez Danię, budowy tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorskiego gazociągu z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym, oraz z rozbudowy polskiego systemu przesyłowego.

Naimski powiedział w czwartek, że decyzja inwestycyjna dla Baltic Pipe między duńskim operatorem systemu przesyłu gazu Energinetem a polskim Gaz-Systemem zostanie podpisana na przełomie listopada i grudnia br.

autor: Małgorzata Dragan

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2529 4.3389
EUR 4.5575 4.6495
CHF 4.4327 4.5223
GBP 5.3466 5.4546

Newsletter