Offshore

GazSystem zaakceptował wariant trasy gazociągu BalticPipe, zaproponowany przez wykonawcę dokumentacji technicznej i środowiskowej - firmę Ramboll. Wskazany przebieg został przeanalizowany przede wszystkim pod kątem środowiskowym, technicznym oraz społeczno-ekonomicznym.   

Rekomendowana trasa BalticPipe liczy ok. 275 km i przebiega przez duńskie i polskie obszary morskie (omijając niemieckie) oraz przez szwedzką wyłączną strefę ekonomiczną. Preferowane miejsca wyjścia rurociągu na ląd to Faxe South w Danii oraz Niechorze-Pogorzelica w Polsce.

Jak poinformował Tomasz Stępień, prezes GazSystem - przyjęcie rekomendacji nie oznacza, że została podjęta ostateczna decyzja co do przebiegu BalticPipe. Zapadnie ona dopiero po uzyskaniu wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych i pozwoleń.

Tomasz Stępień powiedział również: "BalticPipe to nie tylko inwestycja o dużym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, lecz także projekt opłacalny ekonomicznie, który przyczyni się do rozwoju rynku gazu w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej."

Minister Piotr Naimski powiedział: "Akceptacja rekomendowanego wariantu trasy gazociągu BalticPipe to kolejny krok na drodze do realizacji tej strategicznej inwestycji." "Dzięki BalticPipe nastąpi przestawienie kierunku przesyłu gazu z osi wschód-zachód na północ-południe, przez co zmniejszymy nasze uzależnienie od jednego dostawcy, a także wzmocnimy krajowe bezpieczeństwo energetyczne." - dodał.

PBS, rel

Komentarze   

+1 Po ile ropa w Danii?
Tak tylko pytam...
25 czerwiec 2018 : 05:43 Barbarus Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1