Offshore

Startuje odwiert rozpoznawczy na złożu gazowym Fogelberg w Norwegii. Wyniki prac pozwolą na dokładne oszacowanie zasobów i zaplanowanie sposobu zagospodarowania odkrycia - poinformowała w środę spółka.

Spółka - córka PGNiG, PGNiG Upstream Norway posiada 20 proc udziałów w złożu. Według wstępnych szacunków jego zasoby wynoszą ok. 60 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej) gazu ziemnego i kondensatu.

Prace potrwają cztery miesiące, a wiercenia wykonywane będą za pomocą platformy pływającej Island Innovator. Wyniki z odwiertu rozpoznawczego pozwolą uściślić zasoby wydobywalne gazu ziemnego i kondensatu.

"Fogelberg jest złożem gazowym o dużym potencjale. To szczególnie ważne, gdy myślimy o zwiększaniu produkcji gazu ziemnego i wysyłaniu go w niedalekiej przyszłości z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego do Polski. Ten kierunek ma szczególne znaczenie dla naszej strategii dywersyfikacji. W kilkuletniej perspektywie ma nam rocznie dawać około 2,5 mld m3 gazu ziemnego" – powiedział cytowany w komunikacie prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Złoże Fogelberg znajduje się na Morzu Norweskim w obrębie koncesji PL433. Odkryte zostało w kwietniu 2010 roku. Prace wiertnicze nadzoruje bezpośrednio firma Spirit Energy Norge, która jest operatorem tej koncesji z 51,7 proc. udziałów. Pozostałymi jej partnerami są Faroe Petroleum (28,3 proc.) oraz PGNiG Upstream Norway.

PGNiG Upstream Norway posiada obecnie udziały w 21 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Na dwóch z nich pełni rolę operatora. PGNiG rozpoczęło działalność w Norwegii w 2007 roku. Wielkość zasobów wydobywalnych Grupy PGNiG w Norwegii to 83 mln boe (stan na 1 stycznia 2018 roku). Firma prowadzi poszukiwania zarówno na koncesjach przylegających do złóż, jak i w obszarach mniej rozpoznanych, gdzie prawdopodobieństwo odkrycia dużych złóż gazu jest większe.

autor: Małgorzata Dragan

edytor: Jacek Ensztein

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter